SHO DEN


Pierwszy Podstawowy Stopień Usui Reiki (I) SHO DEN


Zarys metody i programu stopnia podstawowego Sho Den Den Ju systemu Usui Reiki. Opracowanie na podstawie nauczania Mikao Gyoho Usui Sensei, Yichihara Imoto Sensei, Kimiko Koyama Shihan, Petera Aryawa Sensei, Takata Sensei, prof. Yoshinori Takida Sensei. Materiały do użytku wewnętrznego Japońskiego Stowarzyszenia Usui Reiki Gakkai

Podstawowa Metoda Lecznicza Usui Reiki Ryoho

Oto lecznicze afirmacje dane przez Soke Usui Mikao Sensei w formie transkrypcji z języka japońskiego. Głoski pisane małymi literami są prawie nie wymawiane czyli krótkie. W nawiasach tłumaczenie na polski.

SHO FUKU NO HI HO
(Tajemna metoda przywoływania błogosławieństw)

MAN BYO NO REI YAKU
(Duchowe leczenie wszystkich chorób)
(Te dwie pierwsze linijki stanowią nagłówek czy lepiej nazwę metody podstawowej)

KYO DAKE WA OKORU NA, SHIN PAI Su NA
(Dziś jedynie nie złość się, nie martw się)

KAN SHA SHiTE, NARIWAI O HAGAME
(Zachowuj wdzięczność, pracuj(ąc) solidnie)

HITO NI SHIN SETSu NI
(Bądź uprzejmy/ą dla ludzi)

(To są właśnie afirmacje czy wskazania Cesarza Meiji polecane do praktyki recytacji w Usui Reiki)

ASA YU GAS SHO SHiTE KOKORO NI NENJI KUCHI NI TONA E YO
(O poranku i wieczorem z dłońmi złożonymi w modlitwie intonuj poniższe słowa)

SHIN SHIN KAI ZEN USUI REIKI RYOHO
(Oto duchowa metoda Usui dla leczenia ciała i umysłu)

CHOSO USUI MIKAO
(Instrukcja autorstwa Mikao Usui)

DAI ROKU TOU - Wielki Szósty Krąg


Pierwszy poziom praktyki inicjacyjnej w systemie Usui Reiki zwany jest Dai Roku Tou co tłumaczy się jako Wielki Szósty Krąg (Poziom). Pierwsza inicjacja w Usui Reiki Ryoho aktywizuje energię żywiołu ziemi, Do (Tsuchi), która ma barwę żółto-złocistą. Podstawowa praktyka Usui Rei Ki odbywa się zawsze w pozycji siadu diamentowego, klęcznego zwanego z japońska Seiza, co dosłownie oznacza "siedzenie jak skała". Kolana rozsunięte są na odległość dwóch pięści, duże palce stóp zachodzą na siebie, a pięty najlepiej jak są lekko wywinięte na zewnątrz. Osoby z bardzo chorymi nogami mogą na początek siedzieć na małym wałeczku lub poduszce medytacyjnej. Kilka minut takiego spokojnego siedzenia w pozycji Seiza ze skupieniem w którym wyobrażamy sobie, że siedzimy jak skała zupełnie tak jakbyśmy byli potężną i monumentalną górą umacnia nas w elemencie ziemi i synchronizuje z energią pierwszej inicjacji. W pozycji Seiza odprężamy się, relaksujemy, oczy trzymamy zamknięte i skupiamy się w okolicy Tanden w podbrzuszu pod pępkiem, a dłonie trzymamy na udach przy kolanach wnętrzem do dołu. Koncentrując się na żywiole energii ziemi możemy wizualizować japoński znak oznaczający element ziemi (Do). Dobrze jest także śpiewać trochę któryś z mistycznych poematów Waka przeznaczonych dla adeptów Usui Rei Ki Ryoho.

Pierwsza inicjacja (transformacja) jest wprowadzeniem w Kotodama (Słowo Mocy) Rei Ki (Rei - dusza, Ki - energia). Dźwięk oznaczany w transkrypcji jako R czyta się jak dźwięk pomiędzy L a R, w wymowie jest bliższy naszemu L, więc słowo zapisywane jako Rei Ki czytamy poprawnie bardziej jak "Lei Ki" (L/Rei Ki). Uczymy się poprawnie kaligrafować i intonować japoński znak i słowo Rei Ki. Sylaba Rei składa się z 23 kresek, a sylaba Ki z 10 kresek. Dokładna kolejność i sposób pisania kreseczek w znaku najlepiej zapoznać od dobrego Nauczyciela Usui Rei Ki. Kanji (Znak) Rei Ki to boski symbol ochronny w tradycji Shinto (Śinto) o wielkiej magicznej, duchowej mocy. Symbol Rei Ki łączy nas natychmiast z głębią naszej własnej duszy (jaźni) gdzie mieści się źródło Ki, energii duchowej. Symbol Rei Ki o ile jest poprawnie kaligrafowany łączy nas także z naszym Duchem Opiekuńczym czyli z Aniołem Stróżem, co ochrania przed złymi siłami, negatywnymi wpływami, urokami, klątwami i opętaniami przez złe duchy. Można Gaku (Kaligrafię) symbolu Rei Ki powiesić w domu (np. nad drzwiami lub na ołtarzyku) dla ochrony przed negatywnymi siłami, wpływami czy duchami. Symbol ten posiada wielką moc egzorcyzmowania. Poleca się w czasie silnej koncentracji na symbolu Rei Ki i jego intonacji wizualizować intensywnie spływający z nieba deszcz białego światła kompletnie obmywający całą naszą postać tak od zewnątrz jak i od wewnątrz. Dłonie trzymamy na udach wnętrzem do góry, ku niebiosom.

Ważną praktyką od pierwszej inicjacji w Usui ReiKi Ryoho jest też Misogi (Oczyszczanie) czyli głębokie i powolne oddychanie dolnobrzuszne. Oddychamy tak jakby cały nasz oddech wchodził do podbrzusza i bioder centralizując się w energetycznym zbiorniku Tanden poniżej pępka. Oddychanie Misogi wzmacnia dolnobrzuszny zbiornik energii Ki z którego jest ona rozprowadzana do całego systemu energetycznego ciała, a szczególnie do 12 tak zwanych Zarządców czyli autonomicznych systemów organizmu (jak wątroba, serce, śledziona-trzustka, płuca, nerki, etc.). Bardzo głębokie, powolne i spokojne oddychanie dolnobrzuszne wzmaga witalność całego organizmu, pomaga leczyć i wzmacniać nerki, a od siły witalnej nerek zależy długowieczność, witalizuje także łono i pęcherz moczowy, dolny ogrzewacz oraz jelita. Można praktykować Misogi przez kilka do kilkanaście minut, a gdy już oddech się pogłębi, wydłuży i dobrze osadzi w podbrzuszu możemy w praktyce łączyć Misogi z wizualizacją symbolu Rei Ki i spływu deszczu białego światła z nieba (Joshin Kokyu Ho).

Moc energetyczną pierwszej inicjacji Rei Ki (Ziemia, Do, Tsuchi) rozwija się i umacnia poprzez stabilizację myślenia za pomocą ćwiczenia zwanego "śledzeniem" lub liczeniem oddechów. W praktyce oznacza to oddychanie wazowe (Misogi) w odpowiednim rytmie. Najprostsze ćwiczenie to liczenie oddechów w sesji powiedzmy 100 głębokich, rytmicznych i dolnobrzusznych oddechów. Praktykę taką, gdzie liczymy oddechy w cyklach od 1 do 10 nazywamy Haragei, a zalicza się ona do praktyk duchowego wzrostu zwanych przez Mikao Usui jako Anshin Rytsu Mei. Zainteresowanym oryginalną japońską wersją praktyki podajemy transliterację liczebników w kolejności od 1 do 10: Ichi, Ni, San, Shi (Yon), Go, Roku, Shichi, Hachi, Kyu, Ju. Od Nauczycieli Japońskiego Rei Ki można się nauczyć znaku każdego liczebnika.

Nowoinicjowanym, a także zaawansowanym adeptom Usui Rei Ki poleca się też ćwiczyć w miarę codziennie, rano i wieczorem podstawową metodę z grupy Iyashi No Te (Leczących Dłoni) czyli metodę przykładania dłoni na siedem kolejnych miejsc w których następuje intensywna wymiana energii Ki poprzez punkty wrażliwe na Meridianach (Mo). Są to kolejno pozycje na twarzy, skroniach, z tyłu głowy, dłonie skrzyżowane na piersi (grasica), na granicy żeber i brzucha, z tyłu pod szyją palcami w dół po obu stronach kręgosłupa piersiowego oraz pozycja na krawędzi bioder z tyłu pleców palcami do kręgosłupa. Każde z tych przyłożeń intensywnie energizuje punkty na kilku meridianach, a stąd cały nasz system energetyczny ulega kompleksowej rewitalizacji. Jest to bardzo istotna praktyka polecana do codziennego wykonywania wszystkim nowoinicjowanym adeptom Usui Rei Ki dla podtrzymania dobrego zdrowia, długiego życia oraz podniesienia i wzmocnienia własnej siły witalnej. Metoda siedmiu pozycji jest jedną z najistotniejszych i zasadniczych praktyk osobistych Rei Ki na których zakłada się cały fundament pod dalszy rozwój uzdrowiciela. Do metody siedmiu pozycji przyłożenia rąk nie dodaje się nigdy żadnych dodatkowych przyłożeń w inne miejsca niż wspomniane! Rozpoczynając każdą pozycję koncentrujemy się chwilę w Seiza z dłońmi na udach i robimy Mokumen (Koncentrację Myślową): "Dla wyższgo dobra całej mojej osoby przykładam teraz dłonie na ...." i wymieniamy pozycję (twarz, skronie, tył głowy, grasicę, brzuch, plecy, nerki). Najpierw kładziemy jedną dłoń na odpowiednią pozycję przyłożenia, po chwili dostawiamy drugą, a gdy kończymy przyłożenie na pozycji odkładamy dłonie z powrotem na uda, najpierw jedną dłoń, a po chwili drugą. Odprężamy się i przechodzimy do następnej pozycji przyłożenia leczących dłoni. Zaczynamy i kończymy z dłońmi w Gassho wzmacniając Ogień Rei Ki.

Najbardziej fundamentalną praktyką Usui Rei Ki od pierwszego poziomu inicjacyjnego jest codzienna recytacja Pięciu Ślubowań Meiji wykonywana każdego poranka i wieczoru. Pięć leczniczych sugestii pracuje w rytmie Obiegu Kontrolnego, Niszczącego intensywnie wszelkie negatywności psychiczne. Wskazania biegną więc poprzez elementy przemiany w następującej kolejności: Drzewo, Ziemia, Woda, Ogień, Metal. Oczyszczenie ze złości leczy wątrobę i woreczek żółciowy, oczyszczenie ze zmartwień leczy śledzionę-trzustkę i żołądek, rozwijanie wdzięczności leczy i wzmacnia nerki oraz pęcherz moczowy, solidna praca wzmacnia serce, jelito cienkie, potrójny ogrzewacz i osierdzie (krążenie/seks), zaś kultywowanie uprzejmości leczy i wzmacnia płuca oraz jelito grube. Mamy w ten sposób wyraźnie nakreślone podstawy terapii mentalnej. Mikao Usui Sensei polecał recytować Pięć Ślubowań po trzykroć co znamy jako Gokai Sansho, a samą metodę nazywał Man Byo No Rei Yaku czyli "Duchowym leczeniem wszystkich chorób". Pierwsza inicjacja Rei Ki jest przede wszystkim inicjacją w symbol Rei Ki oraz w Pięć Reguł Rei Ki, które recytuje się codziennie rano i wieczorem najlepiej po trzykroć siedząc w Seiza i trzymając dłonie złożone przed sercem w sposób modlitewny (Gassho). Załączamy japońską transliterację wskazań, aby można sobie było także porecytowac w oryginale: Kyo Dake Wa Okoru Na, Shin Pai Su Na (Dziś jedynie nie złość się, nie martw się); Kan Sha Shite Nariwai O Hagame (Zachowuj wdzięczność, pracuj(ąc) solidnie); Hito Ni Shin Setsu Ni (Bądź uprzejmy dla ludzi). Siedzenie w Seiza z medytacyjnym skupieniem nad symbolem Rei Ki oraz recytacja Pięciu Reguł to absolutne minimum codziennej praktyki dla osób po pierwszej inicjacji w autentyczny system Usui Reiki. Kiedy będziemy regularnie i solidnie pracować wykonując należycie ćwiczenia przepisane przez Mikao Usui, po kilku miesiącach nasz Sensei przebada nasz energetyczny poziom i określi czy jesteśmy już gotowi do kolejnej, drugiej inicjacji w poziom Dai Go Tou.

Materiał japońskiego podstawowego stopnia inicjacji


Usui Reiki Ryoho Gakkai


1. REIKI - kaligrafia (Gakku) jako symbol ochronny w tradycji Shinto odpowiadający przywołaniu ochronnej mocy anioła stróża czy ducha opiekuńczego. Pierwsza inicjacja (transformacja) jest wprowadzeniem w Kotodama (Intonowanie) słowa REIKI (czytanego w transkrypcji z języka japońskiego bardziej jak Lei Ki) oraz w sztukę jego kaligrafii i wizualizacji jako Kanji (znaku) ochronnego i spływu deszczu światła Energii Duszy. Prawidłowa kaligrafia i wymowa jest bardzo ważna dla rozwoju sztuki samouzdrawiania! Nauka kaligrafii oraz kotodama (intonacja) jest praktyką dla osób inicjowanych! Kanji Rei oznaczające Duszę lub Ducha (Jaźń) pisane jest tradycyjne 23 kreskami w japońskiej kaligrafii. Kanji Ki w starszej wersji służącej do kontemplacji zapisywane jest 10 kreskami, a niesie w sobie znaczenie Energii Duchowej, Siły Życia. Każdy japoński, autentyczny Nauczyciel Usui Reiki Ryoho (w skrócie Reiho, Duchowe Leczenie) potrafi dokładnie nauczyć kaligrafii symbolu Rei Ki złożonego łącznie z 33 kresek oraz objaśni głębiej ukryte w nim wewnętrzne symbole i znaczenia.

2. HARAGEI - głębokie dolnobrzuszne oddychanie ze skupieniem w Tan-Den, w pojedynczym punkcie w dole brzucha (Hara). Oddychanie wazowe opierające się o podbrzusze, oddech pogłębiony, powolny i spokojny. Oczyszczające oddychanie dolnobrzuszne (Misogi) jest podstawowym sposobem przygotowania się do samoleczenia metodami Usui Reiki.

3. GOKAI MEIJI - Pięć Zasad Cesarskich (Królewskich) obejmujących podstawy praktyki mentalnego samouzdrawiania w oparciu o zasady przypisania emocji i postaw (zachowań) do organów wewnętrznych według oryginalnej instrukcji Usui Sensei. Używa się pięć reguł czy zasad, które jeśli je praktycznie stosować pomagają wieść zdrowe i szczęśliwe życie, ponieważ harmonizują pięć elementów ożywiając ich wewnętrzny obieg energetyczny. Można je nazwać wskazaniami uzdrowicieli. W oryginale Mikao Usui polecał do kontemplacji zasady sformułowane przez Władcę Meiji. Oto jego oryginalna recepta aby poświęcić się Reiki:

"Usiądź w ciszy i spokoju każdego poranka i każdego wieczoru, z dłońmi złożonymi w "Gassho" (dłonie złożone przed sercem na sposób modlitewny). Podążaj w rozważaniach za tymi wielkimi zasadami i pozostań w czystości i cichości. Pracuj w swoim sercu i działaj z głębi cichego miejsca wewnątrz siebie. Ażeby uczyć Reiki innych należy podążać za tymi pięcioma zasadami Cesarza Meiji i kontemplować je w swoim sercu. Powinno się je odmawiać każdego dnia, jeden raz rano i jeden raz wieczorem."
  1. Dzisiaj nie popadaj w złość
  2. (Dzisiaj) nie zamartwiaj się
  3. (Dzisiaj) bądź wdzięcznym
  4. (Dzisiaj) pracuj solidnie (twardo)
  5. (Dzisiaj) bądź uprzejmy/ą ludziom
Tyle by było o oryginalnej praktyce podstawowej dla osób po pierwszej inicjacji Reiki.

4. IYASHI-NO-TE - przykładanie dłoni czy nakładanie rąk opiera się oryginalnie o siedem podstawowych pozycji przykładania dłoni (Shichi No Iyashi No Te). Jest to zabieg służący autoregulacji oraz uwrażliwieniu na działanie KI. Siedem pozycji odświeża i wymienia Ki (Bioenergię) w całym ciele człowieka. W metodzie siedmiu pozycji, trzy przyłożenia obejmują głowę, kolejne dwa przód tułowia, zaś dwa ostatnie plecy. Ćwiczy się siedząc w siadzie klęcznym (Seiza) i odkładając dłonie na udach nad kolana po każdym przyłożeniu. Rozpoczynając każde z siedmiu przyłożeń mentalnie wyrażamy intencję: "Dla wyższego dobra tej osoby...". Praktyka skrócona obejmuje jedynie trzy pozycje przyłożenia na samej głowie. Zapamiętaj zasadę: "Tak jak ryba zaczyna psuć się od głowy, tak jej naprawianie (leczenie) także rozpoczyna się od głowy". Nakładanie rąk rozpoczyna się od przyłożenia dłoni tak, aby przykrywały twarz! Można też wprowadzić naukę metody klinicznej obejmującej 12 pozycji samoleczenia, oczywiście przechodząc już do kolejnego stopnia inicjacji, gdzie jest wymagana.

5. KIHON SHISEI - podstawy skupiania i koncentracji. Obejmuje naukę prawidłowego siedzenia w Seiza czyli w siadzie japońskim, klęcznym, z dłońmi ułożonymi na udach, tuż nad kolanami oraz naukę wykonywania wszystkich podstawowych ćwiczeń w tej podstawowej dla rozwoju metod Usui Reiki pozycji. Częścią Kihon Shisei jest tak zwane Gassho (czyt. Gassio) polegające na złożeniu dłoni w pozycji modlitwy przed sercem (piersią) i delikatnie napierając dłonią na dłoń wzmaganie ciepła (gorąca) wewnętrznego w całym obszarze piersiowym, a w końcu i w całym ciele. Rozgrzanie ognia sercowego, ciepło dłoni to podstawowe oznaki uaktywnienia przepływu Ki.

Adept (Otagi) powinien jak najczęściej uczestniczyć w zajęciach i spotkaniach Kręgu Uzdrawiania Wspólnoty Usui Reiki (Shuyokai) aby doskonalić i rozwijać otrzymaną lekcję oraz co najważniejsze przyjmować Sotsugyo Rei Ju czyli synchronizacje czy błogosławieństwa udzielane przez Nauczyciela (Sensei) na zakończenie każdego spotkania kręgu dla inicjowanych uczniów, adeptów systemu leczenia duchowego Usui Reiho.
Opracowanie na podstawie nauk Kimiko Koyama Sensei
6 prezydenta, Soke Usui Reiki Gakkai


Opis metod pierwszego poziomu inicjacji w systemie Usui Reiki 
nauczanym przez Japońskie Stowarzyszenie Usui Reiki (Nihon Reiki Kai) 
założonym przez Mikao Gyoho Usui w 1922r. z siedzibą w Tokyo.

Pierwszy poziom inicjacji (transformacji) nazywany jest w oryginale Szóstym Wielkim Kręgiem (Poziomem), co po japońsku brzmi Dai-Roku-Tou. Metody tego poziomu przeznaczone są wyłącznie dla własnej praktyki inicjowanego czyli dla samoleczenia i mogą być prezentowane przez Nauczycieli (Sensei) na otwartych, publicznych spotkaniach. Najlepszym sposobem weryfikacji Nauczyciela (Sensei) jest fakt, iż potrafi nauczyć wszystkiego co zawarte jest w tym programie Usui Reiki.

Kandydat musi nauczyć się siedzieć z wyprostowanymi plecami w siadzie klęcznym, co zwane jest Seiza. Dłonie spoczywają swobodnie na udach tuż nad kolanami, oddech jest powolny i spokojny a całe ciało naturalnie odprężone. Dobre, głębokie, powolne i spokojne, oddychanie dolnobrzuszne (Haragei, Misogi) to podstawa zajmowania się uzdrowicielską terapią Usui Reiki. Uczy się w tej pozycji wizualizowania (wyobrażania) symbolu nazwy systemu (Rei-Ki), który służy na pierwszych czterech poziomach inicjacyjnych do natychmiastowego połączenia się ze Źródłem Energii Reiki zwanym z japońska Sonten. Uczeń uczy się także skupiania i wzmagania ciepła wewnętrznego, a szczególnie ciepła rąk poprzez izometryczne ćwiczenie rozgrzewania z dłońmi złożonymi w Gassho (czyt. Gassio) przed sercem (mostkiem), który to obszar z japońska zwany jest Kokoro. Dodatkowe ćwiczenia wzbudzania Ki (energii duchowej, bioenergii) polegające na wstrząsaniu dłońmi (Tai-So) wprowadzane są zwykle jako uzupełnienie metody nakładania rąk.

Pierwsza inicjacja w systemie Reiki opiera się na praktykowaniu pięciu wskazań cesarskich służących synchronizacji organów w kolejności pięciu elementów (żywiołów). Należy przestrzegać regularnej codziennej praktyki pięciu wskazań (Gokyo Meiji) o poranku i wieczorem. Każdy kto chce rozwijać autentyczne japońskie Reiki i przyjmuje inicjację, rozumie się podejmuje obligację wypełniania tej metody samoregulacji nazwanej przez Mikao Usui "Tajemną Metodą Przywoływania Błogosławieństw dla leczenia ciała duszy i umysłu". Wzmaga się równowaga wewnętrzna oraz wola kontynuowania praktyki metody terapii systemu Usui. Jeden z bardzo dosłownych przekładów pięciu zasad wyraża je w następującej postaci:
  1. Dziś jedynie złości NIE!
  2. Zmartwieniom NIE!
  3. Zachowuj wdzięczność!
  4. Pracuj(ąc) solidnie!
  5. Ludziom okazuj uprzejmość!
Shichi-No-Iyashi-No-Te - nakładanie rąk obejmuje podstawową metodę siedmiu pozycji samoleczenia, której uczymy się normalnie w pozycji Seiza. Z ważnych rzeczy, ćwiczenia Rei-Ki wykonuje się w jak najgłębszej ciszy, nie prowadzi się żadnych rozmów ani nie używa żadnych środków audiowizualnych. Ciche i spokojne miejsce jest idealne do wykonywania ćwiczeń Reiki. Cisza jest idealnym przewodem dla sił uzdrawiania. Przykładanie rąk rozpoczyna się z pozycji początkowej na udach, kładąc najpierw jedną a po niej drugą rękę na odpowiednie miejsce. Po kilkuminutowym przyłożeniu (standardowo poleca się czas około 3 minut jako minimum-optimum) odkładamy dłonie w kolejności z powrotem na uda i odpoczywamy w tej pozycji, aż wszelkie wrażenia energetyczne rozładują się. W czasie przykładania dłoni palce dłoni są zwarte, połączone ze sobą i rozluźnione, czego dosyć często trzeba się dobrze nauczyć. W razie wystąpienia napięć bądź zdrętwień dłoni w czasie przyłożenia na obszar absorbcji Ki wytrzepujemy dłoń stanowczo w kierunku ziemi. Przykładanie rąk w Usui Reiki zawsze rozpoczyna się od pozycji na głowie. Oprócz metody siedmiu pozycji możemy nauczyć już w tym stopniu metody klinicznej obejmującej 12 pozycji przyłożenia rąk. Skrócona sesja przykładania rąk obejmuje 3 standardowe pozycje na głowie oraz obszar bezpośrednio nad chorym miejscem! Rozwinięcie metody klinicznej obejmuje także elementy masażu wibracyjnego (So-Ho lub Taisoho), oklepywania oraz ugniatania i rozcierania jakie znane są pod ogólną nazwą Do-In.

Z ważnych rzeczy należy nadmienić, że program nauczania Usui Reiki jest zunifikowany i na każdym z ośmiu stopni inicjacji wszyscy autentyczni Nauczyciele (Sensei) prezentują ten sam materiał oraz takie same ćwiczenia, które przekazywane są nowicjuszom rozpoczynającym naukę i praktykę tego wewnętrznego qigongu leczniczego jakim jest Usui Reiki Ryoho. Pierwsze dwa stopnie inicjacji w Usui Reiki obejmują materiał samouzdrawiania, tak że w stopniu pierwszym mamy podstawy Systemu (Ryoho), a w stopniu drugim są one maksymalnie poszerzone. W ten sposób zainteresowany otrzymuje wszystkie niezbędne metody i ćwiczenia jakie może rozwijać samodzielnie i sprawdzać na sobie aby sztukę leczenia duchowego doprowadzić w końcu do perfekcji i móc ją aplikować dla innych (a to dopiero w stopniu trzecim i czwartym). Wszystkie metody, w szczególności pięć wskazań oraz nakładanie dłoni należy po inicjacji przepraktykować przez okres minimalnego oczyszczania i autoregulacji jakim jest period 21 dni. Jest to warunek dla podjęcia następnej inicjacji i rozszerzenia zakresu stosowanych metod. Ponawia się to z nowymi metodami zawsze po kolejnej inicjacji oraz zawsze w przypadku, gdy ćwiczenia zdają się nie przynosić zamierzonych rezultatów. Wykonuj ćwiczenia periodycznie aż do skutku lub jeszcze lepiej ćwicz ciągle.

Jeśli celem kandydata jest w ogólności nauka metody uzdrawiania oraz oczyszczania bioenergii (Ki) w tym w szczególności nauka leczenia dotykiem oraz pomagania w eliminacji fizycznych jak i psychicznych problemów, tedy można osobę przyjąć do systemu w charakterze nowicjusza (Shoshinsha) i rozpocząć naukę oraz inicjacyjne synchronizacje ze Źródłem Reiki. Pierwsza transformacja inicjacyjna przyjmuje kierunek ku uwolnieniu z więzów żywiołów i skandh oraz ich pułapki bólu oraz cierpienia ziemskiej egzystencji aż żywioły (pięć elementów) i skandhy stają się wypróżnione (puste) czyli wolne od wytwarzania bólu i cierpienia. Można powiedzieć bardziej prosto, że jest to wzmocnienie woli (wiary) ku uwolnieniu od cierpienia, wzmocnienie wiary w uzdrowienie. Zaprzestanie działań negatywnych (powodujących chorobę, ból) oraz swoboda płynięcia w czasie, otwarcie ku przyszłości także jest wskazane. 

Ostateczny cel systemu Usui Reiki zdefiniowany jest jako ANSHIN RYTSU MEI - stan oświeconego wyciszenia, całkowitego spokoju wewnętrznego oraz wiedzy o tym co robić w swoim życiu, tak że nie przynosi znużenia (stresu). Jest to stan docelowy w rozwoju uzdrowiciela Reiki. Celem życia człowieczego jest stan całkowitego wyciszenia w którym znamy sami siebie, tak że wiemy co robić i nic co w życiu robimy nie nudzi nas ani nie męczy. Spokojne życie bez znużenia. Trochę wiedzy o samym Mikao Usui, jego biografii i osiągnięciu Oświecenia (Satori) oraz podstawach i historii leczniczych systemów japońskiego Qigung (chińskiej medycyny tradycyjnej) czyli Ki-Ko także należy w tym stopniu przekazać.


Shichi No Iyashi No Te: "Siedem Leczących Dłoni"


Osoba, która podejmie pierwszą inicjację w Usui Rei Ki zostaje zapoznana z siedmioma pozycjami Iyashi No Te czyli przykładania leczących dłoni. Są to kolejno pozycje na twarzy, skroniach, z tyłu głowy, dłonie skrzyżowane na piersi, na granicy żeber i brzucha, z tyłu pod szyją palcami w dół po obu stronach kręgosłupa piersiowego oraz pozycja na krawędzi bioder z tyłu pleców palcami do kręgosłupa. Każde z tych przyłożeń intensywnie energizuje punkty na kilku meridianach, a stąd cały nasz system energetyczny ulega kompleksowej rewitalizacji. Jest to bardzo istotna praktyka polecana do codziennego wykonywania wszystkim nowoinicjowanym adeptom Usui Rei Ki dla podtrzymania dobrego zdrowia, długiego życia oraz podniesienia i wzmocnienia własnej siły witalnej. Metoda siedmiu pozycji to jedna z najistotniejszych i zasadniczych praktyk Rei Ki na których zakłada się cały fundament pod dalszy rozwój uzdrowiciela. Do metody siedmiu pozycji przyłożenia rąk nie dodaje się nigdy żadnych dodatkowych przyłożeń w inne miejsca niż wspomniane!

Lecznicza metoda Usui Mikao - rękopis - oryginał

Pozycja Pierwsza: dłonie przykrywają twarz. Pozycja wlewa energię przez początkowe punkty meridianów pęcherza moczowego, pęcherza żółciowego jelita grubego, jelita cienkiego, żołądka, naczynia zarządzającego oraz potrójnego ogrzewacza, intensywnie energizując Zarządców (Shujin) tych meridianów. Pozycja leczy oczy, a poprzez oczy wątrobę i inne organy, zatoki boczne i czołowe, katar, alergie, astmę, nerwy mózgu, przysadkę mózgową, przywraca równowagę hormonalną, rozluźnia napięcia wywołane stresem, leczy dolegliwości zębów, energizuje górny zbiornik energii (Tentei) znajdujący się wewnątrz głowy, leczy bielmo, kataraktę zwykłą i zieloną, dolegliwości czoła i policzków, dobrze wpływa na szyszynkę.

Pozycja druga: dłonie przykrywają skronie. Pozycja wlewa energię Ki przez punkty początkowe do meridianów pęcherza żółciowego, potrójnego ogrzewacza, żołądka, jelita grubego oraz jelita cienkiego. Pozycja harmonizuje półkule mózgowe, równoważy In i Yo, dobrze rozluźnia napięcia stresowe, leczy bóle głowy i dolegliwości mózgu, pomaga rozbudzić zmysł intuicji i wewnętrzną mądrość, leczy nerwy oczne, harmonizuje i wzmaga witalność organizmu.

Pozycja trzecia: dłonie z tyłu głowy tak, że palce przykrywają punkt Laohu. Pozycja energizuje meridian naczynia zarządzającego, naczynia łączącego Yo, pęcherza moczowego, pęcherza żółciowego i potrójnego ogrzewacza. Pozycja leczy oczy i wzrok, usuwa bóle głowy, stosuje się przeciw krwotokom z nosa, katarowi siennemu, atakom apopleksji, dolegliwościom trawiennym, likwiduje uczucie strachu czy szok, a także zmartwienia, usuwa problemy psychiczne, uspokaja i rozjaśnia umysł, oczyszcza podświadomość z negatywnych wzorców myślowych i dawnych wspomnień, leczy udar.

Pozycja czwarta: dłonie przykrywają grasice i szczyty płuc. Pozycja wlewa energię do meridianów naczynia poczęcia, nerek, jelita grubego, płuc, żołądka i potrójnego ogrzewacza. Pozycja ta dobrze wpływa na serce, grasicę (zaufanie), płuca, leczy bronchit, astmę i inne choroby płuc, wzmacnia system obronny i układ limfatyczny, leczy głuchotę, oczyszcza i uwalnia negatywne emocje, leczy depresje, usuwa stres, emocje, kaszel i lęk, usuwa traumę szoku porodowego.

Pozycja piąta: dłonie na wątrobie oraz śledzionie-trzustce. Pozycja energizuje punkty na meridianach wątroby, śledziony i trzustki, nerek, żołądka, pęcherza żółciowego i jelita grubego. Pozycja leczy i harmonizuje wątrobę oraz śledzionę - trzustkę, żołądek, woreczek żółciowy, dwunastnicę, częściowo jelito grube i jelito cienkie, wzmacnia system obronny organizmu, leczy anemię, infekcje, aids, raka, żółtaczkę, kamienie woreczka żółciowego, hipoglikemię, działa odtruwająco, usuwa napięcia złości i zazdrości, leczy depresje, usuwa samoużalanie i smutek, polepsza produkcję insuliny i enzymów, leczy cukrzycę i leukemię, grypę i anemię, usuwa nieujawnione dolegliwości chroniczne.

Pozycja szósta: dłonie pod szyją na plecach z tyłu. Pozycja wlewa energię do meridianów naczynia zarządzającego, naczynia łączącego Yo, pęcherza moczowego, woreczka żółciowego i potrójnego ogrzewacza. Pozycja leczy ramiona i barki, bardzo pomocna przy kontuzjach i urazach, odstresowuje i usuwa zmęczenie, neutralizuje napięcia frustracji i deprywacji, leczy problemy sercowe i choroby serca oraz płuc, wzmacnia grasicę, leczy kręgosłup i nerwy.

Pozycja siódma: dłonie na talii nad pasem biodrowym, palce na punkcie wodnym. Pozycja wlewa Ki do meridianu naczynia zarządzającego, pęcherza żółciowego i pęcherza moczowego. Pozycja leczy nerki i nadnercza, płuca, bóle w plecach i kręgosłupie, usuwa szok powypadkowy, strach i lęki, leczy alergie, katar i przeziębienia, odstresowuje, odtruwa organizm, leczy pęcherz moczowy, jajniki, jelita, ischiasz, układ limfatyczny, nowotwory macicy i jajników oraz dolegliwości związane ze zmianą pór roku, a także pomaga przedłużyć życie i przezwyciężyć słabość starości.

Opracowanie na podstawie wykładu Sensei Yichihara Imoto i Kimiko Koyama Sensei.

GYOSEI - śpiewanie poematów Waka


Omawiając w skrócie najważniejsze praktyki Usui Rei Ki nie sposób pominąć Waka, poematy mistyczno-etyczne z nauką duchową i uzdrowicielską które są jednocześnie duchowymi pieśniami intonowanymi lub recytowanymi przez adeptów autentycznego Rei Ki na wszystkich stopniach inicjacji. Łącznie używa się 125 Waka, z czego 20 pierwszych bardzo często. Kiedy Mikao Usui prowadził spotkania grup Rei Ki czyli Shuyokai (Reiki Mawashi) zawsze zaczynał śpiewaniem Waka, co zajmowało zwykle nawet jedną trzecią część całego spotkania. Przytoczymy sobie kilka Waka, żeby adepci mogli się nauczyć tej arcyważnej w Rei Ki praktyki oraz wyrobić pojęcie czym są Waka, które oczyszczają i rozświetlają aurę oraz wznoszą świadomość na wyższe stopnie. Usui-son na użytek praktyki wybrał 125 Waka napisanych przez Cesarza Meiji jako poematy 31 sylabowe w rytmie 5-7-5-7-7 sylab w wersecie. Zachowujemy tutaj oryginalną numerację z podręcznika Usui Mikao.

1. TSUKI - KSIĘŻYC: Aki no yono/ Tsuki wa mukashi ni/ Kawaranedo/ Yoni naki hito no/ Ooku narinuru!
"Księżyc jesiennej nocy ciagle pozostaje taki sam jak dawnymi czasy jednak nazbyt wielu ludzi odchodzi z tego świata."

2. TEN - NIEBO: Asamidori / Sumiwataritaru / Oozola No / Hiroki Onaga / Kokoro Tomogana!
"Jaśniejąco-zielonkawe i bezchmurne Wielkie niebiosa chciałbym także mieć Takie Kokoro (serce i ducha)."

8. TOMO - PRZYJAŹŃ: Ayamachi wo / Isame kawashite / Shitashimu ga / Makoto no tomo no / Kokoro naruramu!
"Bycie w przyjaźni oznacza zdolność pokazania sobie wzajemnie naszych błędów. Oto prawdziwa świątynia przyjaźni!"

19. TAMA - KLEJNOT: Isasaka no/ Kizu naki tama mo/ Tomosureba/ Chiri ni hikari wo/ Usinai ni keri!
"Nawet doskonały klejnot traci swoje piękno z powodu kurzu, a dusza wymaga ciagłego czyszczenia by zachować blask!"

20. Ori ni Furete - Myśl Okazjonalna: Ichihayaku/ Susuman' yorimo/ Okotaruna/ Manabi no michi ni/ Tateru warawabe!
" Uczniu, idź naprzód bez pośpiechu i nie lekceważ swojej pracy, gdyż prawdziwa nauka to długie i ciagłe studia!"

106. KAMI - BÓG: Me ni mie nu/ kami ni mukaite/ hajizaru wa/ hito no kokoro no/ makoto nari keri!
"Masz prawdziwie czystą duszę jeśli nie masz czego wstydzić się w obliczu Boga, którego nie widzisz, który wszystkich zna."

Autentyczni japońscy Nauczyciele Usui Rei Ki poświęcają wiele uwagi śpiewaniu tych duchowych pieśni służących duchowemu rozwojowi. Praktyka śpiewania czy recytowania cesarskich poematów Waka znana jest jako Gyosei. Jest to rodzaj budującej mistycznej poezji śpiewanej o duchowym i moralnym charakterze. Usui Mikao Sensei polecał swoim studentom czytanie i recytowanie głośno jednego wybranego Waka jako pierwszy krok na drodze duchowej pracy.
Choku Rei


2º DAI-GO-TOU - (Wielki Piąty Poziom)


Drugi poziom praktyki inicjacyjnej w systemie Usui Reiki zwany jest Dai Go Tou co tłumaczy się jako Wielki Piąty Krąg (Poziom) lub lepiej jako Poziom Piątej Klasy. Druga inicjacja w Usui Reiki Ryoho aktywizuje energię żywiołu wody, Sui (Mizu), który w swej najczystszej postaci ma barwę białawo-srebrzystą, przeźroczystą jak deszcz rozświetlony blaskiem słońca, a jako element Przemiany zabarwia się kolorem indygo (niebiesko-fioletowym) lub bardziej kolorem morskim, szmaragdowym czyli niebiesko-zielonkawym z przewagą niebieskiego. (Podawana czasem w niektórych źródłach barwa czarna koloru wody to zwyczajny błąd w tłumaczeniu źródłowych tekstów). Podstawowy kolor wizualizowania tak zwanego deszczu Reiki spływającego z góry to właśnie barwa czystego elementu wody, Sui. Pierwszych osiem kresek ze znaku Rei w słowie Reiki stanowi osobny znak odczytywany jako U (Ame) co oznacza deszcz lub ulewę. Kiedy zatem wizualizujemy słowo Rei mamy także na myśli spływający z głębi duszy deszcz białego, wodnego światła energii Ki, którym nasza dusza oraz anioł stróż nas obdarzają. Woda zawsze spływa z góry na dół, co jest naturalnym kierunkiem tego elementu. Woda nas rozluźnia powodując opadnięcie ciężaru ciała w dolne partie.

Z metod duchowego rozwoju (Anshin Rytsu Mei) należy dołączyć praktykę medytacji wyciszania i utwierdzania umysłu w taki sposób, że rozpoczynamy Haragei z liczeniem oddechów i po kilku minutach ćwiczenia przechodzimy do procesu właściwego dla piątej klasy Usui Reiki. Moc energetyczną drugiej inicjacji Rei Ki (Woda, Sui) rozwija się właśnie i umacnia poprzez to ćwiczenie medytacji wyciszania i utwierdzania umysłu (serca, Shin, Kokoro). Praktyka ta jest gruntownym uspokajaniem, rozluźnianiem i wyciszaniem naszych emocji i myśli tak, żeby umysł mógł przez jakiś czas trwać w ciszy utrzymując jedynie mocną pozycję siedzenia w Seiza (Sei znaczy skała, a Za znaczy siedzenie). Oznacza to, że po liczeniu oddechów zaczynamy Śikantaza polegającą na intensywnym autorozluźnianiu i uważnym obserwowaniu, kontrolowaniu umysłu (psychiki) tak, ażeby żadne myśli czy emocje nie powstawały, a jeśli powstaną to pozwalamy im pod kontrolą wygasnąć i zaniknąć. I tak postępujemy aż będziemy mogli przez dłuższy czas przebywać w spokojnym siedzeniu, potężni jak skała i w całkowitej wewnętrznej ciszy. Praktyka Śikantaza powinna na Piątym Poziomie być codzienna, pilna i bardzo intensywna.

Z grupy praktyk Iyashi No Te (Leczące Dłonie) intensywnie rozwijamy ćwicząc na sobie codziennie przykładanie dłoni metodą 12 pozycji zwanej też metodą kliniczna lub zegarową (od 12 pozycji jakby 12 godzin zegara). Pierwsze cztery pozycje przyłożenia rąk znajdują się na głowie, następne cztery pozycje na tułowiu z przodu, a ostatnie cztery pozycje na tułowiu z tyłu czyli na plecach. Ćwiczy się siedząc w siadzie klęcznym (japońskim, diamentowym), który automatycznie wyzwala spływ wodnej energii duszy z niebios (Ten). Dłonie odkładamy na uda nad kolanami po każdej z 12 pozycji przyłożenia dłoni. Pamiętamy także o intencji czyli o Mokumen opisanym przy metodzie siedmiu pozycji Usui- san w lekcji dla Poziomu Szóstej Klasy (Dai Roku Tou). Metoda 12 pozycji zwana kliniczną służy przede wszystkim do samoleczenia w okresie jakiejś choroby czy cierpienia. Wtedy aplikujemy sobie pełny zabieg Iyashi No Te (Leczenia Dłońmi) od 2-4 razy dziennie w zależności od nasilenia dolegliwości, co skutecznie pomaga odzyskać dobre zdrowie. Pozycje na głowie to w kolejności: twarz, skronie, tył głowy, szyja z boków. Pozycje z przodu tułowia to symetryczne położenie dłoni po obu stronach środkowej linii ciała w następujących miejscach: nad linią sutek (górna cześć klatki piersiowej), pod linią sutek (na żebrach), nad linią pępka (na brzuchu), pod linią pępka (podbrzusze z palcami w kierunku łona). Pozycje z tyłu tułowia: nad linią sutek (po obu stronach kręgosłupa tuż pod szyją), pod linią sutek (ręce sięgają z tyłu pleców jak najwyżej do góry), nad linią biodrową (nerki i nadnercza) oraz pod linią biodrową po obu stronach kości ogonowej (dłonie palcami w dół). Jeśli chore są ręce lub nogi to także dodajemy pozycje dodatkowe na rękach energizując intensywnie stawy (barkowy, łokciowy i nadgarstkowy) oraz wnętrze dłoni lub na nogach gdzie energizujemy intensywnie stawy (pachwinowy, kolanowy i skokowy) oraz podeszwy stóp. Mamy więc osiem symetrycznych pozycji dodatkowych na stopach i rękach, które włączamy jedynie, gdy któraś kończyna jest wyraźnie chora. Kiedy chora jest głowa lub kiedy choroba jest rozległa w całym organizmie używamy dodatkowych pozycji na głowie: nakładamy dłonie na uszy, gdzie jest dużo punktów chłonących energię Ki do całego ciała oraz na szczycie czaszki przykrywając kopułę głowy. Z pozycji specjalnych warto też czasem użyć przekazu energii przez pępek przykrywając go obiema dłońmi, co intensywnie energizuje cały system naczyń energii witalnej. Kolejna pozycja specjalna przykrywa obszar krocza pomiędzy odbytem a łonem i używana jest przy poważniejszych dolegliwościach łona oraz krążenia. Pozycje specjalne dodajemy po kolejnej pozycji w układzie zegarowym, jeśli akurat odpowiedni obszar po nim wypada. Ręce energizujemy po pozycji na szyi, a nogi po pozycji czwartej i ostatniej na brzuchu lub plecach.

W zależności od potrzeby możemy też do cyklu praktyk codziennych (przez jakiś okres czasu) dołączyć Nentastu-Ho, metodę wysyłania pragnień do wyższej jaźni z pomocą wibracji Rei Ki. Siedząc w Seiza zamknij lub przymknij oczy. Złącz dłonie w Gassho przed sercem. Unieś ręce pionowo w górę jak najwyżej i odczuwaj wibracje światła wpływające do wnętrza całego ciała (deszcz Ki). Następnie opuść dłonie i umieść je tak, że jedna spocznie na czole, a druga symetrycznie na tylnej części czaszki (na granicy z szyją). Powtarzaj sobie jakąś duchową afirmację (autosugestię) jak np. "Jestem jednym z Wielkim Wszechświatem, z Wielkim Źródłem Życia i Wielką Rzeczywistością". Poczuj to dogłębnie i energizuj przez kilka minut. Przenieś rękę z czoła na tył głowy umieszczając ją z tyłu głowy ponad ręką która już tam jest. Wysyłaj tam energię Ki przez kolejnych kilka minut. Zawsze jako silną autosugestię wybieraj dobrą, pozytywna myśl (afirmację) złożoną ze słów o pozytywnym i dobroczynnym znaczeniu. Najlepiej wybraną afirmację kultywować tak długo, aż pojawią się życzone rezultaty. Obie pozycje specjalne w Nentastu-Ho służą przede wszystkim do rozwinięcia zdolności leczenia mentalnego z pomocą autosugestii i afirmacji. Swoje pierwsze afirmacje dobrze jest konsultować z doświadczonym Nauczycielem Usui Rei Ki.

Uwrażliwianie dłoni jest kolejnym ważnym zagadnieniem. Siedząc w Seiza złącz dłonie w Gassho i utrzymuj je w tej pozycji, lekko o siebie naciskając, aż się obudzi ciepło (ogień) w sercu. Umieść dłonie w górze jak najwyżej i odczuwaj wibracje światła w całym ciele (deszcz Ki). Trzymaj tak dłonie przez co najmniej 10-20 oddechów lub kilku w seriach po 10-20 oddechów. Następnie opuść dłonie powoli, tak, że umieścisz je na piersi (grasicy) ponad linią sutek, a ich wnętrza będą skierowane na zewnątrz, do przodu. W tej pozycji, gdy wdychasz wyobraź sobie, że Ki biegnie do twego Tanden w podbrzuszu i gromadzi się tam, a następnie, gdy wydychasz emanujesz energią Ki z Tanden, która porusza się do dłoni i uwalnia z nich gwałtownie na zewnątrz. Możesz mieć świadomość wysyłania leczniczej energii Rei Ki do wszystkich potrzebujących i cierpiących istot. Podczas tego skupienia i wyciszenia można odczuć jak dłonie stają się coraz bardziej sensytywne, tak, że można czuć coraz większy przepływ energii Rei Ki. Wykonuj to przez kilka minut. Na koniec strzepnij kilka razy dłonie w dół i złóż je w Gassho przed piersią. 

Opracowanie na podstawie wykładu Sensei Yichihara Imoto 
i Kimiko Koyama Sensei.


3º DAI YON TOU - (Wielki Czwarty Poziom - Trzecia Inicjacja)


Trzeci poziom praktyki inicjacyjnej w systemie Usui Reiki zwany jest Dai Yon Tou co tłumaczy się jako Wielki Czwarty Krąg (Poziom) lub lepiej jako Poziom Czwartej Klasy. Trzecia inicjacja w Usui Reiki Ryoho aktywizuje energię żywiołu ognia, Ka (Hi), który w swej najczystszej postaci ma barwę czerwonawo-pomarańczową jak rozżarzone węgle w ognisku, które jaśnieją czerwonością rozżarzoną do białości dając pomarańczowawe płomienie. Energia ogniowa w naturalny sposób płynie w kierunku wznoszącym, do góry czyli zupełnie odwrotnie niż energia wodna. Zaktywizowanie energii ogniowej ma podstawowe znaczenia dla aplikowania Reiki dla innych czyli dla leczenia pacjentów. Zagadnienie rozwinięcia silnego Rei Ki Ka (Ognia Rei Ki) jest podstawą praktyki tego poziomu wtajemniczenia, a japońskiego znaku Ognia, Ka, możemy nauczyć się od nauczycieli autentycznego Usui Reiki.

W przypadku trzeciej inicjacji (Ogień, Ka), z grupy praktyk Anshin Rytsu Mei, odpowiednim jest ćwiczenie zatrzymywania oddechu, zwane też medytacją niewypuszczania oddechu. Zaczynamy Misogi ze śledzeniem i liczeniem oddechów, potem przechodzimy do Śikantaza, a jak się ugruntujemy w głębokim rozluźnieniu, wyciszeniu i spokoju umysłu to przechodzimy po kolejnym wdechu do aktu zatrzymania oddechu uświadamiając sobie jak Ki krąży wewnątrz naszego ciała, w kanałach energii pomiędzy Zarządcami i Smokami (Elementami) oraz w sieci kanałów energetycznych. Kiedy już nie możemy dłużej utrzymać zatrzymanego wdechu robimy wydech bacząc, aby zatrzymanie nie dało napięć ani duszności. Ćwiczymy to ostrożnie i bardzo delikatnie zaczynając od kilku oddechów i stopniowo robiąc coraz dłuższe sesje oraz coraz dłuższe zatrzymania (niewypuszczania) oddechu. W razie jakiegoś bólu, napięcia lub duszności przerywamy ćwiczenie zatrzymania, wracamy do zwyczajnego Misogi i po jakimś odpoczynku znowu próbujemy kilka razy. Praktyka ta pomaga rozwinąć silny Ogień Rei Ki oraz silną energię Ki w wewnętrznych kanałach organizmu. Zdolność do zatrzymywania oddechu zależy wprost od naszego rozluźnienia i wyciszenia wewnętrznego, czyli od spokoju umysłu. Kiedy się zaawansujemy będziemy mogli swobodnie zatrzymywać oddech na 40-60 sekund i więcej co jest wskazane ostatecznie wyćwiczyć na tym poziomie inicjacji. Ćwiczenie to pomaga między innymi rozwinąć taki poziom energii, że zanieczyszczenia z pacjentów nie będą mogły przechodzić na terapeutę, a nasze ciało nie będzie zdolne do zachorowania. Kiedy nauczymy się już zatrzymywania energii oddechu przez kilkanaście sekund możemy kontestować w medytacji obieg cyklu (kanału) Odżywczego (wspierającego, twórczego) pomiędzy Smokami (Rju) elementów Drzewa - Moku, Ognia - Ka, Ziemi - Do, Chi, Złota (Metalu) - Kin i Wody - Sui. Rozwijając kontemplację obiegów możemy stopniowo włączyć obieg Kontrolny (Niszczący): Drzewo, Ziemia, Woda, Ogień i Metal oraz odwrotny do niego kanał Zachowawczy (Podtrzymujący): Drzewo, Metal, Ogień, Woda i Ziemia. Słaby obieg energii w kanale Kontrolnym powoduje słabość woli, niezdolność do podejmowania decyzji, niemoc i apatyczną bierność, skłonność do zanieczyszczenia negatywnymi energiami (przechwytywania negatywności) brak samoopanowania i kontroli umysłu czy łatwość popadania w negatywne emocje i w takich przypadkach trzeba go szczególnie wzmocnić.

Niewypuszczanie oddechu możemy też połączyć z mentalną kontemplacją Pięciu Reguł (Wskazań) Meiji w następujący sposób: Z wdechem powtarzamy w myśli frazę: Kyo Daake Wa Okoru Na, Shin Pai Su Na. Z zatrzymaniem oddechu intensywnie kontemplujemy frazę: Kan Sha Shite Nariwai O Hagame. Z wydechem myślimy frazę: Hito Ni Shin Setsu Ni. W wersji polskiej będziemy mieli odpowiednio: Z wdechem fraza: "Dziś jedynie nie złość się, nie martw się!"; Z zatrzymaniem fraza: "Zachowuj wdzięczność, pracuj(ąc) solidnie"; zaś w wydechem fraza: "Bądź uprzejmy dla ludzi".

Na trzecim poziomie inicjacyjnej lekcji uczymy się aplikować metody 7 i 12 pozycji innym osobom. Metodę 7 pozycji (Shichi No Iyashi No Te) stosujemy gdy udzielamy Rei Ki osobie zdrowej lub w końcówce leczniczego cyklu zabiegów udzielania Rei Ki, zaś zegarową metodę 12 pozycji (Ju No Iyashi No Te) stosujemy gdy udzielamy Rei Ki osobie chorej czyli pacjentowi który się do nas zgłosi po leczenie Rei Ki. Osoby inicjowane powinny umawiać się ze sobą jak najczęściej i wzajemnie na sobie ćwiczyć udzielanie Rei Ki najpierw metodą Siedmiu Pozycji Usui-son, a później także metodą Dwunastu Pozycji Usui-son. Podczas aplikowania metody Siedmiu Pozycji należy pamiętać, że w ostatnim przyłożeniu lewą dłoń podkładamy leżącemu pacjentowi na punkt wodny pomiędzy nerkami, a prawą dłoń kładziemy na lewym ramieniu. W aplikowaniu Metody Zegarowej należy pamiętać, że rozpoczynamy i kończymy całą sesję magnetyzowaniem aury pacjenta po trzykroć lub siedmiokroć, tak, że lewą dłoń kładziemy na pępek, a prawą głaskamy aurę od brzucha w kierunku głowy, wokół głowy i wzdłuż ciała w dół, potem na około nóg i z powrotem do pępka. Całą prostą procedurę oczyszczenia i wygładzenia aury wykonujemy bardzo powoli dobrze wczuwając się w energię. Wzajemne sesje można wykonywać w czasie regularnych spotkań dla inicjowanych, a potem stopniowo rozwinąć udzielanie Rei Ki osobom bliskim, krewnym, znajomym, a w końcu chorym pacjentom. Kandydaci do inicjacji zanim inicjację w Usui Rei Ki otrzymają powinni najpierw otrzymać serię kilkunastu sesji Rei Ki najlepiej metodą Siedmiu Pozycji (jeśli są zdrowi) i osoba z trzecią inicjacją może już udzielać sesji takim kandydatom. Dobrze jest także rozwinąć udzielanie Rei Ki zwierzętom oraz roślinom doniczkowym, a także ćwiczyć oczyszczanie pomieszczeń z negatywnych wpływów i podziemnych promieniowań geopatycznych.

Trzeci poziom inicjacji w Usui Rei Ki musi zacząć uczyć się tak zwanej Metody Intuicyjnej (Sen No Iyashi No Te) przykładania leczących dłoni. Trzeci poziom Metodę Intuicyjną ćwiczy głównie na sobie samym, zaś dopiero na czwartym stopniu inicjacji rozwija się jej aplikacje dla udzielania Rei Ki potrzebującym uzdrowienia. Japońscy uzdrowiciele Usui Rei Ki w swojej praktyce terapeutycznej stosują przede wszystkim tę Intuicyjna Metodę. Oznacza to przykładanie dłoni na pozycje które energetyzują tak zwanych Zarządców ciała, a więc mamy tutaj znowu 12 zasadniczych pozycji, takich jak obie dłonie na wątrobie, sercu, śledzionie-trzustce, płucach (na środku mostka), nerkach, potrójnym ogrzewaczu (pępek); woreczku żółciowym, jelicie cienkim, żołądku, jelicie grubym (lewa dłoń nad kością łonową, a prawa po prawej stronie od wątroby palcami w dół styka się z lewą dłonią), pęcherzu moczowym i osierdziu (narząd płciowy; jądra lub jajniki). Pozycje wymieniliśmy w kolejności przykładania według obiegu odżywczego (twórczego), najpierw wyliczając Zarządców In (do potrójnego ogrzewacza, a potem Zarządców Yo (do osierdzia). Osoby, które czytały cośkolwiek o Zarządcach w chińskiej medycynie tradycyjnej na pewno łatwo skojarzą o jaki rodzaj przykładania leczących dłoni w metodzie intuicyjnej chodzi. Stosuje się także pełne obiegi w cyklu Kontrolnym i Zachowawczym z którymi na tym poziomie praktyki należy także gruntownie się zapoznać.

Ażeby dobrze stosować metodę intuicyjną trzeba opanować i rozwinąć trochę tak zwane Biyousen Reikan Ho czyli Energetyczną Metodę Diagnozy. Lewą dłonią przykrywamy własny pępek, a prawą dłoń przykładamy na środek pozycji Zarządcy ciała i wczuwamy się całą siła swojego skupienia i intuicji w Zarządcę usiłując odczuć, doświadczyć w jakim jest stanie energetycznym oraz uświadomić sobie jakie drzemią w nim problemy, choroby lub napięcia. Dłoń skanująca, prawa musi być zdolna odczuć i rozróżniać pomiędzy dobrymi a złymi wibracjami jakie mogą emanować z Zarządcy. Kompleksowe badanie diagnostyczne energetycznego stanu wszystkich Zarządców rozpoczynamy zawsze od Zarządcy wątroby i postępujemy po kolej zgodnie z obiegiem wspierającym. Najpierw badamy organy In (zewnętrzne: Wątroba, Serce, Śledziona-Trzustka, Płuca, Nerki; Potrójny Ogrzewacz /na pępku/) a potem organy Yo (wewnętrzne: Woreczek Żółciowy, Jelito Cienkie, Żołądek, Jelito Grube, Pęcherz Moczowy; Osierdzie / Krążenie-Seks). Podczas skanowania nerek zwykle pracujemy na obu nerkach osobno chociaż możemy też skanować nerki poprzez punkt wodny pomiędzy nimi. Także przy badaniu Zarządcy jelita grubego skanujemy je na dwa przyłożenia dłoni lub lekko przesuwamy dłoń nad pozycją tego Zarządcy, która jest rozległa i nie ma wyraźnego centrum. W trzeciej lekcji inicjacyjnej prowadzimy badania diagnostyczne wyłącznie na sobie samym aby do perfekcji rozpoznawać nawet drobne fluktuacje energetyczne własnego organizmu, a dopiero w czwartej lekcji inicjacyjnej jak najczęściej staramy się ćwiczyć na innych tak aby dojść do jak największej wprawy w badaniu diagnostycznym. Z początku będziemy wyczuwać niewiele ale z czasem usilnej praktyki będzie nam szło coraz lepiej i nasze diagnozy energetyczne będą coraz poprawniejsze i coraz głębsze. Dobrze też ażeby adepci z większym doświadczeniem weryfikowali nasze początkowe odbiory i odczucia. Kiedy skończymy badanie diagnostyczne należy kilkakrotnie intensywnie strzepnąć dłonie uwalniając się od energii chorobowych z którymi weszliśmy w kontakt.

Każda choroba, która rozwinie się w ludzkim ciele lub umyśle jest związana z energetycznym zaburzeniem którego korzeń utkwiony jest w którymś z Zarządców ciała, a stąd chorobę najłatwiej wyleczyć energizując Zarządcę. Rozwijając metodę intuicyjną możemy energizować i równoważyć Zarządców w takiej samej kolejności w jakiej robiliśmy badanie diagnostyczne. Rozpoczynamy więc leczenie metodą intuicyjną od wątroby i w obiegu wspierającym przechodzimy przez kolejne organy In, a potem przez organy Yo poczynając ich grupę od woreczka żółciowego. Obieg Wspierający jak i pozostałe zawsze zaczynamy od Smoka (Rju) elementu Drzewa (Moku) w którym jest Zarządca wątroby (in) i woreczka żółciowego (yo). W elemencie Ognia (Ka) mamy serce (in) i jelito cienkie (yo) oraz potrójny ogrzewacz (in) i osierdzie / krążenie seks (yo). W elemencie Ziemi (Do, Chi) mamy śledzionę - trzustkę (in) oraz żołądek (yo). W elemencie Złota (Kin) są płuca (in) oraz jelito grube (yo). Smok elementu Wody (Sui) składa się z Zarządców nerek (in) oraz pęcherza moczowego (yo). Metodą tą sięgamy do przyczyny, do samego korzenia choroby.

Kiedy nauczymy się już skutecznie zdiagnozować w badaniu który z Zarządców jest siedliskiem zaburzeń chorobowych, wtedy przykładamy nasze dłonie bezpośrednio na tego Zarządcę i energizujemy go tak długo aż uzyskamy świadomość, że zaburzenie, choroba zaczyna słabnąć. Zwykle zajmuje to kilkanaście minut, chociaż przy ciężkich chorobach może trwać energizacja znacznie dłużej. Badamy też Matkę Zarządcy oraz Kontrolera Zarządcy i Zachowawcę Zarządcy aby stwierdzić czy nie osłabiają nam swoim wpływem energetycznym naszego chorego Zarządcę. I jeśli trzeba, bo tak stwierdzimy to wtedy Matkę bądź Kontrolera czy Zachowawcę także intensywnie równoważymy energizacją poprzez odpowiednie przyłożenie dłoni. Kiedy weźmiemy sobie obieg wspierający w którym mamy przykładowo ustalić dla jakiegoś Zarządcy Matkę czyli Zarządcę poprzedzającego w obiegu to pamiętajmy, że mamy ciąg: Wątroba, Serce, Śledziona-Trzustka, Płuca, Nerki; i jeśli chory Zarządca to np. Serce to jego Matką jest Wątroba i bywa że przy chorobach Serca trzeba intensywnie energetyzować Zarządcę Wątroby bo słaba energetycznie bądź silnie zanieczyszczona Wątroba zaburza po prostu pracę systemu Serca. Kontrolerem Zarządcy Serca są Nerki i bywa że właśnie swoimi negatywnościami źle wpływają na stan Serca i trzeba je intensywnie podleczyć, żeby Serce mogło dobrze funkcjonować. Zachowawcą Serca jest Zarządca Płuc i bywa, że jeśli w obiegu Zachowawczym energia z Płuc zbyt słabo dopływa do Serca, to choroba Serca staje się chorobą śmiertelną a w najlepszym razie bardzo wyniszczającą. Stosuje się też Regułę Męża (Yo) i Żony (In) w obiegu pomiędzy Zarządcami wewnątrz Smoka elementu, a odpowiednio mężem dla Serca jest Zarządca Jelita cienkiego, którego stan także może nam Serce zrujnować.

Kiedy diagnozujemy to warto pamiętać, że dolegliwości ścięgien, mięśni i oczu mają swój korzeń w elemencie Drzewa, dolegliwości naczyń krwionośnych, krążenia, potencji i języka w elemencie Ognia, dolegliwości tkanki łącznej, luźnej, mięsni, głowy i ust oraz pamięci w elemencie Ziemi, dolegliwości skóry, włosów i nosa, suchość oraz kaszel są w elemencie Metalu (Złota), zaś dolegliwości kości, stawów, zębów, paznokci i uszu w elemencie Wody. Emocjami wątroby i woreczka żółciowego są gniew, złość, zdenerwowanie, irytacja, zazdrość, zawiść, nienawidzenie, nieżyczliwość, brak miłosierdzia i odwagi, wrażliwość na przeciągi i wiatry, zjełczały zapach od pacjenta oraz podobne. Emocjami serca i jelita cienkiego są smutek, melancholia, nienawiść, antypatia, niezrozumienie, mściwość, niesolidność, brak wytrwałości, niecierpliwość, niestałość, nieszczerość, brak entuzjazmu i żarliwości, postawa roszczeniowa, nadmiar pragnień i roszczeń, wrażenie bycia nieszczęśliwym, duszność i poczucie gorąca, brak radości i zadowolenia, niezadowolenie z siebie lub z innych, zapach spalenizny od pacjenta i podobne. Emocjami negatywnymi śledziony - trzustki i żołądka są zmartwienia, zgryzoty, troski, użalanie, przejmowanie się, kłopoty, chaos, brak koncentracji i skupienia, roztrzepanie, wrażliwość na wilgoć, brak pogody ducha, zgryźliwość, brak słodyczy, nadmiar kontroli, samokrytycyzm i krytykanctwo, niedocenianie siebie i podobne. Emocjami płuc i jelita grubego są: żal, uraza, obraza, poczucie znieważenia, stłamszenie, stłumienie, poniżenie, chęć zemsty, odwet, nieuprzejmość, brutalność, brak subtelności, fałsz, obłuda, nieobowiązkowość, niesprawiedliwość, poczucie krzywdy, beznadziejność, cuchnący zapach i podobne. Emocje kategorii wodnej nerek i pęcherza moczowego to: strach, lek, obawa, fobie lękowe, niepokój, rozczarowania, frustracje, poczucie niemożności i niemocy, niewdzięczność, poczucie zagrożenia, brak poczucia bezpieczeństwa, poczucie chłodu i wrażliwość na zimno, poczucie bycia lekceważonym, obwinianie siebie lub innych, poczucie wstydu, zgniły zapach i podobne. Łatwo wtedy po objawach dolegliwości zidentyfikować w którym Zarządcy ukryta jest energia chorobowa i od razu leczyć tego Zarządcę. Praktykując trzeci stopień inicjacji w Usui Reiki należy pamiętać, że najważniejszym na tym stopniu jest ćwiczenie zatrzymywania oddechu oraz udzielanie sesji Reiki innym osobom metodami 7 bądź 12 pozycji Usui-son, a także ćwiczenie Metody Intuicyjnej na sobie samym!!! 

Opracowanie na podstawie wykładu Sensei Yichihara Imoto 
i Kimiko Koyama Sensei.


4º DAI SAN TOU - USUI REIHO - (Wielki Trzeci Poziom - Czwarta Inicjacja)


Czwarty poziom praktyki inicjacyjnej w systemie Usui Reiki zwany jest Dai San Tou co tłumaczy się jako Wielki Trzeci Krąg (Poziom) lub lepiej jako Poziom Trzeciej Klasy. Czwarta inicjacja w Usui Reiki Ryoho aktywizuje energię żywiołu wiatru, Fu (Kaze), który w swej najczystszej postaci ma barwę błękitnego nieba rozjaśnioną promienną bielą słońca. Energia wiatru w naturalny sposób płynie w kierunku poziomym, czyli zupełnie w poprzek niż energia wodna i ogniowa. Zaktywizowanie energii wiatru, powietrza ma podstawowe znaczenie dla głębszego rozwoju intuicji i wglądu, odczuwania, tak bardzo potrzebnego do energetycznego diagnozowania innych. Zagadnienie rozwinięcia silnego Rei Ki Fu (Wiatru Rei Ki) jest podstawą praktyki tego poziomu wtajemniczenia, a japońskiego znaku Wiatru, Fu możemy nauczyć się od nauczycieli autentycznego Usui Reiki. Energię wiatru wzmaga się intensywnymi ćwiczeniami oddychania, czyli Misogi!

W odniesieniu do czwartej inicjacji (Wiatr, Fu) mamy w Rei Ki medytację odzwierciedlania Doskonałej Postaci (Formy). W istocie jest to medytacja nad doskonałością naszej wewnętrznej, boskiej Natury i nad przejawieniem, uzewnętrznieniem tej Doskonałej Natury. Musimy nade wszystko uświadomić sobie swoje braki, wady i słabości, a następnie twórczo je przekonfirmować odpowiadającymi im przeciwieństwami czyli cnotami i doskonałościami. Kiedy uporamy się ze słabościami i niedoskonałościami będziemy mogli głębiej wglądnąć w serce i w duszę, aby uświadomić sobie jakie potencjały doskonałych cech i przymiotów w nas drzemią, a następnie siłą koncentracji uaktywnić je i rozbudzić, a w końcu przejawić, zamanifestować. Wchodzimy w ten rodzaj głębokiej medytacji po praktykach Anshin Rytsu Mei z poprzednich poziomów, a w szczególności po kilkunastu lub kilkudziesięciu oddechach zatrzymanych. Rozwijając Doskonałą Formę Istnienia dobrze jest się utwierdzić w takich postawach i uczuciach jak: miłosierdzie, rozsądek (rozwaga), sprawiedliwość, uprzejmość (grzeczność, kurtuazja), dobra wiara (zaufanie), które to cnoty są tradycyjnie opisywane jako duchowe przymioty wybitnych uzdrowicieli chińskich i japońskich. Intensywna praktyka Nentastu-Ho z konfirmacją stawania się uosobieniem tych cnót uzdrowicielskich może być włączona jako cześć praktyki odzwierciedlania Doskonałej Formy. Praktykujący w grupie także mogą sobie wzajemnie zaaplikować intensywną sesję Nentastu-Ho. Inna niż opisana w poprzedniej lekcji forma Nentastu-Ho używa przyłożenia jednej ręki z tylu głowy na granicy kości czaszki i szyi, a drugiej na szczyt głowy wzdłuż linii tył-przód. Sposób powtarzania konfirmacji i jej energizacji jest taki sam. Dobrym sposobem utwierdzenia się na czwartym poziomie inicjacji jest intensywna konfirmacja siebie jako Uzdrowiciela z pomocą Nentastu-Ho. Z pomocą tej metody można także twórczo i intensywnie rozwijać własną intuicję, programować sny i wizje czy wspierać swój rozwój duchowy ku Oświeceniu.

Medytując z symbolem i światłem deszczu Rei Ki dobrze jest ćwiczyć odbiór energii z góry z poziomu własnej duszy (jaźni) ze znakiem Rei oraz transmisji leczącego światła z symbolem znaku Ki. Uczymy się zagłębiać we własną duszę z symbolem Rei oraz czuć Ducha Świętego poprzez symbol Ki. Dłuższa koncentracja nad samym symbolem Rei dla głębszego połączenia się ze źródłem Energii czyli z własną duszą, jaźnią, a po niej dłuższa koncentracja na symbolu Ki dla wzmożenia zdolności transmitowania, przekazu Duchowej Mocy jest bardzo pożądana. Potem możemy Rei kontemplować na wdechu wznosząc świadomość ku górze i odczuwając spływ deszczu światła, a Ki w czasie wydechu czując przepływ światła przez swoje ciało, a w szczególności przez dłonie. Dobrze jak oddech osadzi się w elemencie wiatru stając się delikatnym ale i bardzo głębokim, powolnym, mocno osadzonym w Tanden, w dolnobrzusznym, podpępkowym zbiorniku energii witalnej.

Dobrze poprzedzić przyjęcie tej inicjacji siedmiodniowym postem na wodzie (głodowanie) lub przeprowadzić taki post w przeciągu 21 dniowego okresu oczyszczania po tej czwartej kolejnej inicjacji w Usui Rei Ki. Mikao Usui Sensei bardzo często praktykował dłuższe posty na samej wodzie połączone z intensywnymi praktykami dla duchowego wzrostu, oświecenia i uzdrowienia. Najbardziej ulubionym postem Usui Sensei była 21 dniowa głodówka na samej wodzie połączona z medytacyjnym odosobnieniem na szczycie góry Kurama. Podstawowy rekomendowany cykl terapii Usui Reiki obejmuje 10/11 pełnych sesji Metodą 12 Pozycji lub Metodą Intuicyjną, w tym pierwsze cztery sesje wykonuje się dzień po dniu, a pozostałe 1-3 razy w tygodniu. W ciężkich przypadkach przekazujemy Rei Ki nawet cztery razy dziennie, a standardem jest robienie sesji Rei Ki przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem pacjentom obłożnie chorym, klinicznym czyli leżącym w szpitalu. Zasadniczo Adeptom Poziomu Shoden, terapię Rei Ki dla pacjentów (chorych) najlepiej prowadzić w ten sposób, że dwóch lub więcej terapeutów udziela Rei Ki jednej osobie potrzebującej! Używa się także w praktyce terapeutycznej kombinacji Metody Zegarowej z Metodą Intuicyjną, w ten sposób, że po dokładnym zdiagnozowaniu energetycznym pacjenta wykonuje się sesję Metodą Zegarową dodając jako pozycje specjalne nałożenia dłoni na odpowiednich Zarządcach (tym który jest chory i na jego Matce, Kontrolerze etc.). Metoda Intuicyjna w tej wersji sesji Reiki jest więc skrócona do ścisłej aplikacji leczniczej na chorym Zarządcy. Inna kombinacja leczniczych Metod Usui zawiera pozycje na głowie oraz pełną sesję Metodą Intuicyjną i jest stosowana w szczególnie ciężkich przypadkach chorób i cierpień. Niektórzy Nauczyciele japońscy tę kombinacje wyraźnie preferują. Praktykuje się także lekkie ugniatanie miejsc przykładania rąk, szczególnie w metodzie intuicyjnej, a także łagodne głaskanie lub oklepywanie miejsc przykładania rąk w podstawowych technikach leczniczych.

Czwarty inicjacyjny krąg adeptów Usui Reiki powinien także intensywnie przećwiczyć na sobie, a potem zacząć stosować na pacjentach Intuicyjną Metodę Harmonizowania Smoków, czyli Sen No Rju Iyashi No Te. Harmonizowanie Smoków w obiegu ożywczym podobnie jak zwykłą Metodę Intuicyjną rozpoczynamy od Smoka Drzewnego Moku Rju kładąc jedną dłoń na środku Zarządcy wątroby a drugą na środku Zarządcy pęcherzyka żółciowego. W drugim przyłożeniu harmonizujemy Smoka Ogniowego Ka Rju kładąc jedną dłoń na centrum Zarządcy serca (przykrywamy lewy sutek), a drugą dłoń na środek Zarządcy jelita cienkiego (przykrywamy pępek). Trzeciego, Ziemnego Smoka Chi Rju harmonizujemy kładąc jedną dłoń na środek Zarządcy śledziony-trzustki, a drugą na środek Zarządcy żołądka. Czwarty Smok, Złoty, Kin Rju zostaje zharmonizowany przyłożeniem jednej dłoni na Zarządcy płuc, a drugiej dłoni na Zarządcy jelita grubego, w ten sposób, że najpierw przykładamy część nad kością łonową, a potem część po prawej stronie brzucha. Ostatniego w obiegu Smoka Wodnego, Mizu Rju harmonizujemy przyłożeniem jednej dłoni na środek Zarządcy pęcherza moczowego, a drugiej na śródnerkowy punkt wodny na plecach. (Można też położyć rękę najpierw na jednej a potem na drugiej nerce). Zakańczając harmonizujemy subtelną połowę Smoka Ogniowego czyli jedna ręka na Zarządcę potrójnego ogrzewacza (znów przykrywamy pępek), a druga na Zarządcę osierdziowego (przykrywamy łono, narząd płciowy lub jajniki u kobiet). Harmonizowanie Smoków wspieramy intensywnie przesyłaniem Ki w kolorze elementu danego Smoka. Smok Drzewny jest zielonkawy jak świeża wiosenna zieleń, Smok Ognisty jest barwy rozżarzonej do białości czerwieni żaru z ogniska, Smok Ziemny ma barwę żółtawo-złocistą, Smok Złoty posiada kolor złota roztopionego do białości (biało-złocisty), a Smok Wodny potrzebuje Ki o zabarwieniu indygo (niebieskawo-fioletowym lub morskim w odcieniu niebieskawo-zielonkawego szmaragdu). W leczniczej transmisji Ki wzbogacamy deszcz światła Reiki o zabarwienie odpowiednie dla danego Smoka. Aplikację Sen No Rju Iyashi No Te rozpoczynamy i zakańczamy wygładzaniem aury pacjenta w podobny sposób jak w Metodzie Zegarowej. Podobnie z aurą postępujemy w aplikacji Metody Intuicyjnej na pacjentach. Metoda Harmonizowania Smoków służy regulacji zaburzeń w obiegu In - Yo pomiędzy Zarządcami w obrębie jednego elementu, co jest nazywane obiegiem lub regułą Żony i Męża. Diagnozowanie nadmiarów i niedoborów energii In oraz Yo w Zarządcach jest niezbędną Uzdrowicielowi umiejętnością z dziedziny Biyousen Reikan Ho (Metoda Energetycznej Diagnozy).

Kręgi Uzdrawiania Reiki (KUR) najlepiej jak składają się przynajmniej z siedmiu osób, gdyż wtedy obecny jest w nich Anioł Oczyszczenia (Izume No Kami) oczyszczający świat ze zła i cierpienia oraz potęgujący uzdrawiającą Moc Reiki Ryoho. Najlepiej jak KUR jest prowadzony przez doświadczonego Nauczyciela Usui Reiki lub przez Shinan Kaku (Asystenta) przygotowującego się do pełnienia funkcji Nauczyciela Reiki. KUR może też być prowadzony przez adepta czwartego poziomu Usui Reiki, a program zajęć uzgodniony z opiekującym się Kręgiem Nauczycielem. Zasadniczo każdy inicjowany adept Usui Reiki powinien współpracować z najbliższym dla swego miejsca zamieszkania Kręgiem Uzdrawiania Reiki uczestnicząc w spotkaniach na jakichś regularnych zasadach. Pracą KUR jest wspieranie działań Nauczyciela i Uzdrowicieli Usui Reiki w ich uzdrowicielskiej pracy poprzez asystowanie w leczniczych zabiegach Reiki dla chorych i cierpiących, wspieranie potrzebujących uzdrowienia poprzez grupowy przekaz Reiki, opieka nad chorymi i umierającymi, a także odwiedzanie biednych i samotnych. Krąg Uzdrawiania Reiki składający się z adeptów na poziomach Shoden (Pierwszy Stopień) najlepiej jak rozpoczyna się od rozpalenia ognistej pochodni (Lampy Oliwnej) lub dużego płomienia w inny sposób. W rozpalonym ogniu spalają się wszelkie subtelne, negatywne emanacje chorobowe. Ogień oczyszcza pomieszczenie w którym odbywa się uzdrawianie duchowe. Jeśli zapalamy świece, powinno ich być 3, 5 lub więcej. Przewodnik KUR prowadzi Rytuał Uzdrawiania (Shuyo-Ho) w intencji potrzebujących uzdrowienia w ten sposób, że adepci podnoszą obie dłonie przed serce, wnętrzem do wewnątrz Kręgu i mentalnie transmitują światło Reiki do osoby której imię i nazwisko zostaje głośno wymienione. Z wdechem wchłania się światło Reiki gromadząc je w zbiorniku Tanden w dole brzucha, a z wydechem posyła się z Tanden poprzez dłonie silny strumień światła do osoby potrzebującej. Shuyo-Ho jest grupową transmisją Reiki na odległość przeznaczoną do praktykowania dla osób osiągających poziom Shoden. Siła grupowego uzdrawiania może uleczyć nawet najcięższe przypadki. Zdarza się, że nawet dwie lub trzy osoby inicjowane zjednoczone razem w przekazie Ki mogą zdziałać cuda. Adepci spotykający się razem w KUR pozdrawiają się (witają i żegnają) składając razem dłonie przed piersią, skłaniając tułów i mówiąc słowa Choku Rei (Bądźcie Zdrowi, Bądź Zdrów), tak jak ma to miejsce w starożytnych japońskich świątyniach medycznych.

Oryginalnym celem leczniczego systemu Usui Reiki jest uzdrowienie całej osoby (ciała, umysłu i ducha). Założyciel, Mikao Gyoho Usui Sensei wyraźnie zaznaczył w swoich rękopisach dotyczących Reiki, że jest to system leczenia, sztuka leczenia (Gisho) chorych i potrzebujących oraz, że powinnością inicjowanych praktykantów osiągających Stopień Shoden i wyższe jest zarówno uzdrawianie siebie jak i leczenie swoich najbliższych poprzez robienie sesji Reiki członkom własnej rodziny oraz przyjaciołom i potrzebującym pacjentom cierpiącym na rozmaite choroby. W systemie Usui Reiki uzdrawiająca energia jest na poziomie Shoden przekazywana przez nałożenie rąk własnemu ciału albo innemu organizmowi w stanie naturalnej, głębokiej koncentracji. Im większe skupienie, odprężenie i wyciszenie, czyli Śikantaza tym potężniejszym staje się przepływ strumienia Ki. Tradycyjnie w czasie aplikowania sesji Reiki nie stosuje się nawet muzyki, a dba o to aby była jak najgłębsza cisza. Duchowa Energia Ki stymuluje procesy samouzdrawiania, wzmacnia ciało i ducha, likwiduje blokady, oczyszcza z toksyn i zanieczyszczeń doprowadzając cały organizm do pełnej harmonii psychofizycznej i duchowej. Ki doprowadza do równowagi ciało i umysł, działając skutecznie na wszystkich płaszczyznach: cielesnej, emocjonalnej i duchowej. Udzielający Ki (Żywotności) jest przekaźnikiem (transmiterem) wszechobecnej Energii Duchowej, która przenika wszystko i jest wszechobecna, a to oznacza, że nie zostaje mu odebrane nic z jego osobistej siły życiowej. Reiki Ryoho to metoda uzdrawiania duchową bioenergią spływającą naturalnie w formie skoncentrowanej mocy duchowej poprzez kanał umysłu, oddechu, spojrzenia, mowy (słowo) i dotyku (rąk).

Praktyka czterech kolejnych poziomów składających się razem na Stopień Shoden pozwala rozszerzyć nasze ludzkie Ki w sferę Da Ki czyli Ki ogólnoziemskiego (Da Ki dosłownie oznacza "Energię Cichości, Spokoju") manifestującego się przez kanały czterech wielkich elementów budujących ciało i świat. Tak jak każda z kolejnych czterech inicjacji jest symbolizowana kolejnym z elementów, tak cały Poziom Shoden jest nazywany Wielkim Poziomem Ziemi (Dai Do Den), a chodzi oczywiście o osiągnięcie energii stopnia Da Ki (chiń. Di Ki). Dobrym sposobem umacniania Da Ki w Kręgu Trzeciej Klasy jest czteroczęściowa praktyka Anshin Rytsu Mei, tak że poszczególne części oddychania i medytacji wykonujemy mniej więcej po równo w kolejności w jakiej uczyliśmy się tych metod w poszczególnych lekcjach. Innym dobrym sposobem umacniania Da Ki preferowanym przez Mikao Usui w jego osobistych medytacjach jest kontemplowanie energii kolejnych inicjacji poprzez odpowiadającą im energie, barwę i symbol wielkiego żywiołu, czyli kolejno ziemię, wodę, ogień i wiatr, które to żywioły składają się na Da Ki. Można też kontemplować mandalę elementów przemiany (Wu Xing) w której element Ziemi, Do jest namalowany w środku, element Wody, Sui jest namalowany u góry, element Drzewa, Moku (odpowiada żywiołowi Wiatru) znajduje się po prawej stronie, element Złota, Kin (odpowiada Niebu, Ku) po lewej stronie, zaś element Ognia, Ka u dołu. Idealnie usiąść w medytacji twarzą ku północy i zobrazować sobie energię tej mandali tak, że sami siedzimy w środku w elemencie Ziemi, Woda jest przed nami, Ogień z tyłu, Drzewo po prawej, a Złoto po lewej ręce. Można z każdej strony zwizualizować Smoka, Rju elementu w odpowiednim kolorze, co jest także starojapońską praktyką mistyczną i duchową.

Osoba po czwartej kolejnej inicjacji w Usui Reiki Ryoho, jeśli posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i praktykę może starać się o otrzymanie imiennego certyfikatu Shoden uprawniającego w normalnych warunkach japońskich do licencjonowanego uzdrawiania chorych i potrzebujących w charakterze asystenta bardziej doświadczonego Uzdrowiciela. Nauka i certyfikacja Poziomu Shoden powinna obejmować łącznie przynajmniej 40 godzin zajęć z Instruktorem (Sensei) oraz minimum trzymiesięczny staż w klinice (gabinecie) prowadzonym przez licencjonowanego Uzdrowiciela (Okuden Koe Ki, Trzeci Stopień), tak, że asystuje przy sesjach uzdrawiania Reiki jeden dzień w tygodniu! Adept uzdrawiający innych z niewielką intensywnością nie musi koniecznie starać się o certyfikat. Podstawą do przyjęcia na poziom zaawansowanego uzdrawiania (Okuden) jest przede wszystkim intensywniejsze zajęcie się uzdrawianiem innych, a jeśli tego nie czynimy to oznacza, że energia Da Ki jest w nas jeszcze zbyt słaba, abyśmy mogli rozpocząć studiowanie w klasach Okuden Zen Ki i musimy intensywniej praktykować wszystkie nauki, ćwiczenia i metody uzdrawiania Poziomu Podstawowego czyli Shoden.

Opracowanie na podstawie wykładu Sensei Yichihara Imoto 
i Kimiko Koyama Sensei.


Iº SHODEN - Pierwszy Stopień - Podsumwanie


Shoden to dosłownie stopień początkowy, kurs podstawowy lub nauki początkowe. Shoden zawiera cztery wielkie kręgi inicjacyjne, inaczej mówiąc składa się z czterech pierwszych stopni inicjacji. Jest to cykl podstawowej nauki i praktyki Usui Reiki zwanej też stopniem praktykanta lub adepta, Otagi. Rekomenduje się około 40 godzin zajęć z naukami i praktykami przed wydaniem licencji (o ile adeptowi jest potrzebna do uzdrawiania pacjentów), co daje średnio 10 godzin na przećwiczenie wstępne każdego poziomu inicjacyjnego, chociaż dla pierwszego kręgu inicjacyjnego wystarczy już 4-6 godzin, a więcej czasu poświęcamy dwóm ostatnim kręgom. Inicjacyjne przekazy doprowadzają do otworzenia się właściwego przewodu dla mocy uzdrawiania. Inicjacja to przekaz mocy uzdrawiania, a ściślej otwarcie przewodu spływu mocy uzdrawiania z planu duszy (Rei). Ważne jest aby adept przyjmował jak najczęściej Rei Ju od Nauczycieli Rei Ki, które są skróconymi procedurami inicjacyjnymi służącymi umocnieniu i rozwinięciu poszczególnych inicjacyjnych energii wielkich żywiołów. Przy okazji możemy uzmysłowić adeptom, że procedury rzekomo inicjacyjne wykonywane w inny sposób niż Ceremonia Inicjacyjna (Sotsugyo-Shiki) objawiona Mikao Usui w tańcu znaków na górze Oświecenia jest jedynie zwykłym zabiegiem, sesją udzielania Rei Ki zaawansowaną metodą Shinhiden (Metody Bogów), a nie jest rzeczywistą inicjacją. Osoby, które "inicjowano" metodami innymi niż Metoda Usui Sensei wymagają generalnie reinicjacji lub przynajmniej kilkakrotnie pełnego Shoden Rei Ju.

Uczestnicy klas Shoden otrzymują absolutnie podstawową wiedzę o duchowym uzdrawianiu, wiedzę z zakresu stosowania metody Reiki i uczą się czterech starożytnych sposobów leczniczego nakładania rąk oraz energetycznej metody diagnozowania, skanowania. Podczas każdej sesji wykonuje się praktyczne ćwiczenia samouzdrawiania oraz ćwiczenia uzdrawiania innych wzajemnie na sobie. Koniecznym jest dokładne wypraktykowanie tych czterech skutecznych metod i sposobów przekazywania Energii Duszy, aby móc uzyskać certyfikację Shoden uprawniającą do licencjonowanego stosowania metody Usui Reiki w charakterze asystenta Uzdrowiciela Rei Ki (Okuden Koe Ki, Trzeci Stopień). W zachodnich warunkach rekomendujemy przynajmniej cztery intensywne sobotnio-niedzielne warsztaty przed rozpatrzeniem kandydatury do wydania licencji Shoden (Podstawowy Poziom). Idealnie, jeśli adept uczęszcza na regularne zajęcia z programem obejmującym materiał czterech pierwszych poziomów inicjacyjnych. Lider prowadzący KUR (Krąg Uzdrawiania Reiki) może tak zaaranżować spotkania, że np. w pierwszym tygodniu miesiąca będzie program Roku Tou, w drugim tygodniu program Go Tou, w trzecim Yon Tou, a w czwartym San Tou. Wtedy osoby mające pierwszą inicjację będą miały spotkania raz w miesiącu, a osoby z czwarta inicjacją mogą przychodzić intensywniej, co tydzień. Wielu liderów japońskich używa takiego systemu organizowania grupy spotkaniowej KUR. Adept unikający grupowych spotkań pokazuje, że żywioł łączący, jednoczący i budujący wspólnotę (Rodzinę Rei Ki) czyli żywioł Ognia jest w nim bardzo słaby i pomimo inicjacji nie zdołał się rozwinąć i rozbudzić.

Rytuał Udzielania Reiki, Sesja Reiki dla pacjentów (Shiki Reiki Ryoho) może być zasadniczo prowadzona samodzielnie dopiero przez Uzdrowiciela Reiki (adepta ze stopniem trzecim, Okuden Koe Ki), jednakże adepci stopnia Shoden i Okuden Zen Ki (pierwszego i drugiego stopnia) nie powinni udzielać Reiki samodzielnie (chyba, że wyjątkowo), a jedynie w kilka osób, przynajmniej chodzić do potrzebujących na ich zaproszenie parami, po dwie osoby. Usui Sensei bardzo polecał inicjowanym przez siebie adeptom, aby uzdrawiali pacjentów wykonując sesje Reiki w dwie osoby, gdyż tak zalecał Buddha, a także wielu innych wybitnych Uzdrowicieli, szczególnie chińskich. Oczywiście jak akurat mamy możliwość udzielenia Rei Ki nie należy odmawiać tylko wykonać sesję Rei Ki, ale chodzi o to, że dwie lub trzy osoby udzielające Rei Ki są znacznie skuteczniejsze i mają większą szansę by uzdrowić pacjenta, szczególnie, gdy jest ciężko chory. Kiedy dwie osoby robią sesję Rei Ki, jedna może robić pozycje na głowie, a druga na Zarządcach, co jest praktycznie wygodne. W sesji Metody Intuicyjnej jedna osoba może energizować Zarządców In, druga zarządców Yo.

Osoba po czwartej kolejnej inicjacji na poziom Dai San Tou w Usui Reiki Ryoho, jeśli posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i praktykę może starać się o otrzymanie imiennego certyfikatu Shoden uprawniającego w normalnych warunkach japońskich do licencjonowanego uzdrawiania chorych i potrzebujących w charakterze asystenta bardziej doświadczonego Uzdrowiciela. Nauka i certyfikacja Poziomu Shoden powinna obejmować łącznie przynajmniej 40 godzin zajęć z Instruktorem (Sensei) oraz minimum trzy miesięczny staż w klinice (gabinecie) prowadzonym przez licencjonowanego Uzdrowiciela (Okuden Koe Ki, Trzeci Stopień), tak, że asystuje przy sesjach uzdrawiania Reiki jeden dzień w tygodniu! Inicjowani bezpośrednio przez Usui Sensei musieli asystować często przez rok i więcej zanim zostali przyjęci do klasy poziomu Okuden. Adept uzdrawiający innych z niewielką intensywnością nie musi koniecznie starać się o certyfikat terapeuty. Podstawą do przyjęcia na poziom zaawansowanego uzdrawiania (Okuden) jest przede wszystkim intensywniejsze zajęcie się uzdrawianiem innych, a jeśli tego nie czynimy to oznacza, że energia Da Ki, a szczególnie Ogień Rei Ki jest w nas jeszcze zbyt słaby, abyśmy mogli rozpocząć studiowanie w klasach Okuden Zen Ki i musimy intensywniej praktykować wszystkie nauki, ćwiczenia i metody uzdrawiania Poziomu Podstawowego czyli Shoden, oraz ćwiczenia uzupełniające poziom Shoden, które tu prezentujemy.

Energię Ki można rozumieć jako wszechprzenikającą energię życia, jako siłę duchową, wewnętrzną, psychiczną lub moc życia. W szczególności Da Ki jest mocą życia i siłą psychiczną, wewnętrzną opartą o kanały elementów, zaś Ten Ki jest siłą czysto duchową pochodzącą z całego wszechświata. Ten Ki to Duch Boży wypełniający cały wszechświat. Ten Ki to energia duchowa piątego żywiołu, Nieba, Ku. Energia Ki może być wyzwolona jedynie przez silną, głęboką i intensywną koncentrację, co oznacza, że twoim treningiem jest ześrodkowanie umysłu, psychiki wewnątrz ciała. Ki jest mocą łamiącą wszelkie przeszkody, usuwającą wszelkie wątpliwości i lęki. Ten Ki jest duchową mocą wszechświata przynoszącą aktywne i zdrowe życie. Istnieją cztery żywioły, energie które stanowią tak zwane ziemskie Ki (Da Ki), Ki ziemi, wody, ognia i wiatru. Ten Ki należy do piątego żywiołu, żywiołu Nieba, Ducha, Przestrzeni, który kontroluje i przenika wszystkie pozostałe. Spróbuj zrozumieć żywioły, a szczególnie swój związek i zależność od żywiołu powietrza poprzez oddech. Pamiętaj, że oddychanie jest kluczem do wyzwolenia energii Ki. Dlatego codziennie wykonuj ćwiczenia oddechowe. Wdychaj głęboko i powoli wciągając powietrze przez nos. Wydychaj swobodnie rozluźniając całe ciało. Energia Ki płynie tylko wtedy, gdy ma otwartą wolną drogę poprzez kanały energii, meridiany. Napięcia, stresy, frustracje, lęki, złości, zazdrości, zmartwienia, duma, nienawiść, smutek, żal, rozczarowania, zgryzoty i tym podobne blokują przepływ Ki osłabiając twój potencjał możliwości. Adept poziomu Shoden powinien osiągnąć już stan umysłu w którym będzie wolny od tych wszystkich chorobotwórczych dolegliwości umysłu.

Jeśli Ki ziemi (Do Ki) jest słabe wtedy przepływ Ki jest słabo odczuwalny, a pacjent po zabiegu często czuje się znacznie gorzej niż przed zabiegiem Rei Ki, zdaje się słabnąć. Trzeba rozwinąć silne Ki ziemi aby wzmacniać pacjenta. Jeśli Ki wody (Sui Ki) jest słabe wtedy leczymy pacjenta ale jego dolegliwości nie chcą osłabnąć ani zelżeć, gdyż silne Ki wodne łagodzi ból, cierpienie i rozluźnia napięcia. Osoba z bardzo silnym Ki wodnym natychmiastowo łagodzi, a nawet usuwa ból, cierpienie, blokady i napięcia. Słabe Ki ogniowe (Ka Ki) uniemożliwia leczenie przyczynowe, spalenie przyczyn, korzenia choroby więc choroba będzie powracać lub wybuchać na nowo. Musimy wzmocnić Ki ogniowe aby móc usuwać przyczyny cierpienia i choroby tak, aby choroba więcej nie powracała, a wyleczenie było trwałe. Słabe Ki wiatru (Fu Ki) uniemożliwia wyczuwanie gdzie są problemy, napięcia czy ogniska choroby, stad nasze leczenie bez poprawnej diagnozy będzie całkowicie chaotyczne i błędne (jak ma to miejsce w zachodnich odmianach Reiki). Ki wiatru pomaga też rozproszyć i rozpędzić resztki energii chorobowych, czyli całkowicie doczyścić organizm po chorobie, co jest szczególnie potrzebne dla regeneracji i odbudowy organizmu po wyjątkowo ciężkich i wyniszczających organizm chorobach. Nauczyciel Rei Ki bada ucznia i wzmacnia rodzaj Ki, który jest u adepta najsłabszy poprzez sesję udzielania Rei Ju metodami Shinhiden.

Uzupełniając precyzyjne i perfekcyjne cztery metody nakładania rąk można jeszcze wspomnieć o sposobie objawowym nakładania rąk dokładnie na obszar w którym występuje ból lub jakiś inny wyraźny objaw chorobowy. Jest to taka pierwsza pomoc Reiki szczególnie w wypadkach bólu głowy lub brzucha. Kiedy udzielamy Rei Ki w dwie osoby, jedna pracuje w pozycjach na głowie, a druga na chorych częściach ciała lub Zarządcy w którym jest korzeń choroby, na jego Matce, Kontrolerze, etc. Oczywiście o wiele lepiej zrobić terapię całościową metodą zegarową lub intuicyjną.

Możemy zapoznać się z kilkoma seriami Ćwiczeń Rozwijania Ki jakie uczone są w Japonii na spotkaniach dla poziomu Shoden aby przygotować adeptów do podjęcia nauki na poziomach Okuden. Oryginalnie, studenci (Otagi) Usui Sensei po otrzymaniu stopnia Shoden praktykowali przykładanie dłoni i biodiagnozowanie oraz ćwiczenia dla rozwoju duchowego przez długi okres czasu, nawet przez wiele lat zanim zostali przyjęci do klas poziomu Okuden (Drugi, Wewnętrzny Stopień).


Rozwijanie Ki (Ki Wo Kiru)


Usiądź w Seiza, złóż dłonie w Gassho. Odpręż ciało i umysł. Uwierz, że potrafisz widzieć aurę (energię) oraz czuć Ki. Uwierz, że możesz (potrafisz) czuć lub widzieć Ki oraz aurę. Faktycznie zawsze czujesz lub widzisz ale możesz nie być tego świadomym. Możesz konfirmować widzenie Ki i aury z pomocą którejś z metod Nentastu-Ho. Potem odłóż dłonie na kolana i odpoczywaj w ciszy.

Odpręż się jeszcze głębiej, złóż dłonie w Gassho i połącz się z Rei Ki wizualizując intensywnie świetlisto-złocisty symbol Rei Ki. Wyobraź sobie, że energia Ki emanuje z całego Twojego ciała. Następnie pocieraj (zacieraj) swoje dłonie, aż staną się gorące. Odpręż nadgarstki. Większość osób czuje po tym trochę energii Ki.

Odpręż dłonie układając je na kolanach (lub gdy ćwiczysz na stojąco, zwieszając je po bokach), a następnie unoś ręce powoli i płynnie do góry, a potem opuszczaj powoli na dół. Ćwicz tak kilkanaście razy. Znowu odpręż dłonie układając je na kolanach (lub zwieszając po bokach ciała). Teraz unieś ręce do przodu przed sobą, a następnie przenoś dłonie najpierw na lewą stronę, a potem na prawą stronę i ćwicz tak kilkanaście razy. Zatrzymaj ręce przed sobą i trzymaj je około 10 cm od siebie, wnętrzem dłoni do siebie. Odczuwaj energię Ki wychodzącą z dłoni. To ćwiczenie odczuwania zwykle się dobrze udaje.

Trzymaj dalej ręce równolegle wnętrzem dłoni do siebie i skup się tak jakby patrząc poprzez przestrzeń "trzymaną" przez dłonie. Przysuwaj dłonie do siebie aby były całkiem blisko i odsuwaj je od siebie aby były jak najdalej. Próbuj odczuwać energię Ki płynącą z wnętrza dłoni i palców jako strumienie światła. Wraz z kontynuowaniem tej praktyki będziesz czuć i widzieć coraz więcej. Jest to bardzo dobry prosty zestaw ćwiczeń dla osób które potrzebują uwrażliwienia aby móc zacząć diagnozować metodą energetyczną.

Na koniec znów złóż ręce w Gassho, a następnie strzepnij je intensywnie.


Oddychanie Światłem (Joshin Kokyu Ho)


Usiądź w Seiza (można też stojąc w Shizentai, w Postawie Naturalnej). Odpręż się aż poczujesz przyjemność, zadowolenie. Oczy zamknięte lub półprzymknięte. Oddychaj powoli przez oba nozdrza lub wydychaj przez usta (Misogi). Oddychaj powoli i naturalnie.

Złóż dłonie w Gassho i wyciszaj umysł (wrażenia). Unieś ręce najwyżej jak potrafisz i odczuwaj wibracje światła w całym swoim ciele. Trzymaj tak ręce przez kilka lub kilkanaście minut. Powoli opuść dłonie na dół i połóż na swoich kolanach, tak, że wnętrze dłoni jest ku górze, ku niebu! Trzymaj ręce rozluźnione. Przenieś umysł, czucie do Tanden, do dołu brzucha i wsłuchuj się w swój oddech.

Kiedy wdychasz, wyobraź sobie, że Biała Energia Ki wypełnia twą głowę i podąża (spływa) do twego Tanden. Z tego punktu, gdy wydychasz rozprzestrzenia się do wszystkich twoich organów, Zarządców, do wszystkich komórek. Odczuwaj w całym tym procesie uzdrowienie i wzrost uzdrowienia.

Wykonuj to ćwiczenie zawsze jak poczujesz jakieś negatywności: złość, smutek, obawę, dumę, zazdrość, zawiść etc, które trzeba wyeliminować nie tylko dla zachowania dobrego zdrowia ale także dla osiągnięcia duchowego stanu Shomei (Iluminacji, Oświecenia).

Na koniec znów złóż ręce w Gassho, a następnie strzepnij je intensywnie.


Rozwijanie trzech zbiorników energii (San Den Kokyu)


Usiądź w Seiza lub stój w Shizentai. Oddychaj energią Rei Ki i poruszaj ją w kierunku energetycznych zbiorników Ki w brzuchu, sercu i głowie (Tanden, Kokoro, Tentei), w czasie wydechu. Ułóż dłonie w Gassho, aż poczujesz gorąco w sercu. Następnie unieś dłonie jak najwyżej w górę i odczuwaj wibracje światła spływające do całego ciała.

Powoli opuść dłonie i oddychaj czując Tanden. Wdech i wydech ciągnij przez podbrzusze. Wdychaj powiększając brzuch, wydychaj skurczając podbrzusze. Rób to tak wiele razy, aż odczujesz odprężenie i wyciszenie. Kiedy wdychasz, wyobraź sobie, że światło wnika do każdej twojej komórki we wszystkich częściach ciała, a następnie opuszcza ciało. Kiedy wydychasz, wyobraź sobie, że wszystkie napięcia i negatywne myśli opuszczają twoje ciało i wyrzucane są na zewnątrz.

Wdychaj energię Rei Ki, aż do bioder, aż do ogona, następnie podnieś ją aż do naczynia sercowego i wypełnij się energią Ki. Wydychaj z poziomu naczynia sercowego w piersi (Kokoro) rozprzestrzeniając energię Ki w każdym kierunku, na zewnątrz ciała.

Wdychaj energię Ki aż do bioder, następnie podnieś ją aż do poziomu wnętrza głowy i wypełnij się Ki poprzez naczynie głowy (Tentei). Wydychaj z poziomu naczynia głowy rozprzestrzeniając Ki w każdym kierunku.

Napełnij naczynie sercowe poprzez obszar ponad głową tak jakby wdychając światło z góry do serca i gromadząc je w naczyniu serca. Wydychaj z poziomu naczynia serca rozprzestrzeniając Ki we wszystkich kierunkach.

Wdychając napełnij dolne naczynie, Tanden tak, że wdychasz do Tanden ściągając Ki poprzez serce. Wydychaj rozprzestrzeniając Ki z bioder we wszystkich kierunkach.

Na zakończenie przejdź do Gassho i wzmacniaj ogień Rei Ki w sercu, a na sam koniec kilka razy wstrząśnij intensywnie dłonie strzepując je w kierunku ziemi. Każdy proces oddechowej koncentracji wykonuj przez 10-20 oddechów, a jeśli chcesz możesz też ćwiczyć znacznie dłużej. Ćwiczenie to dobrze przygotowuje do praktyki na poziomach Okuden.


Uzdrawianie Światłem Rei Ki (Mei Ki Ho)


Oto Metoda Uzdrawiania całego ciała z pomocą stosowania światła Rei Ki. Usiądź w Seiza lub stań w Shizentai. Oczy zamknij lub przymknij. Złóż dłonie w Gassho i obudź Ogień Serca.

Unieś ręce wysoko do góry, jakby sięgając maksymalnie wysoko. Odczuwaj wibracje światła niebios spływające do wnętrza całego ciała. Trzymaj ręce w górze przez kilka lub kilkanaście minut. Opuść ręce i powoli oddychaj skupiając się w Tanden. Użyj intuicyjnego Oka Umysłu (Moku, Tentei) i zrób przegląd, skanowanie całego ciała od szczytu głowy aż do dołu, do stóp. Powtarzaj to jeśli potrzeba, znajdując obszary niezrównoważone czy napięte i stosuj energię Ki do tych miejsc gdy robisz wydech. Wydychaj Ki kierując je świadomie do takiego miejsca!

W czasie wypełniania światłem mów sobie (do tych miejsc) coś w tym rodzaju (oczywiście mentalnie): "Oto jesteś błogosławiony Światłem Ki, teraz więc stajesz się zdrowym i funkcjonujesz dobrze, prawidłowo. Wszelka złość, smutek czy obawa całkowicie znika w blasku światła. Funkcjonujesz teraz doskonale i dobrze znosisz wszystko co masz do wykonania." I tak w każdym miejscu, gdzie zeskanujesz jakiś problem.

Kiedy przywykniesz do robienia tej praktyki, zobaczysz, że białe światło Ki dosięga natychmiast wszystkich zaburzonych miejsc i przywraca zakłóconą równowagę systemu natychmiastowo. Wystarczy wtedy, że do zarządcy miejsca czy organu powiesz: "Jesteś teraz uzdrowiony", a efekt będzie natychmiastowy. Możesz zamiast oka umysłu (Tentei) użyć do skanowania swoich własnych dłoni i działać zgodnie z procedurą przekazu.

Zakończ złożeniem dłoni w Gassho i wstrząśnij mocno dłońmi!

Praktyka ta pomoże Ci uwrażliwić się i rozwinąć zdolności do intuicyjnego diagnozowania. Jest także metodą mentalnego samouzdrawiania, które rozwijamy głębiej w klasie Okuden.


Codzienna Medytacja Reiki (Anshin Rytsu Mei)


Codziennie próbuj tej metody praktyki medytacji Usui Rei Ki! Praktykuj codziennie, aż przepełnisz się wibracjami energii Ki od wewnątrz, a także otoczony nimi będziesz od zewnątrz, tak mocno, że żadne niższe wibracje (jak gniew, strach, obawa, zazdrość, duma etc.) nie będą się mogły do ciebie nawet przybliżyć. Będziesz pod całkowitą ochroną duchowej mocy Ki. Jest to bardzo ważne. Każdego poranka i każdego wieczoru ćwicz tę kontemplację wraz z odpowiednimi afirmacjami (autosugestiami). Praktyka ta pomaga skutecznie przygotować się do studiowania Reiki na poziomie Okuden Zen Ki.

Usiądź w Seiza, zamknij lub przymróż oczy. Oddychaj powoli i naturalnie odczuwając oddech w dole brzucha (Tanden). Odpręż ciało i umysł. Złóż dłonie w Gassho i odczuj obudzenie ciepła (ognia) z serca. Połącz się ze Źródłem Rei Ki, gdy twoje dłonie złączone są przed sercem. Oddychaj przez nozdrza lub tak, że wydech wychodzi przez usta (zintensyfikowane Misogi). Wsłuchuj się w dźwięk oddechu, aż poczujesz przyjemność. Dobrze się w ten sposób przygotuj.

Kontempluj symbol Rei Ki oraz wizualizuj deszcz świetlisto-złocistego światła spływający z niebios. Kontempluj symbol, aż poczujesz energię z jego wizualizacji. Unieś ręce jak najwyżej ku górze i wchłaniaj w siebie deszcz ożywiającej energii Ki. Wyciągaj ręce prosto ku górze, ku niebiosom. Wchłaniaj subtelną niebiańską siłę duchową Ki.

Zamknij oczy. Opuść ręce na wysokość czoła i złącz dłonie w Gassho. Oddychaj spokojnie i odczuwaj zjednoczenie ze świetlistą Energią Powszechną (Uniwersalna). Odpręż (uwolnij) wszelkie napięcia, rozluźnij wszelkie naprężenia. Wdychaj i wydychaj tak jakby przez swoje dłonie. Kiedy skupienie (odczuwanie) się pogłębi, możesz położyć ręce na uda wnętrzem do góry.

Unieś lewą dłoń wyżej (tuż pod pępkiem przy Tanden lub pod poziomem serca przy środkowym zbiorniku lub po lewej stronie głowy na wysokości Tentei), a prawą ułóż na udzie, wnętrzem ku górze, tak, że palce skierowane są w dół do ziemi. Wyobraź sobie, że Powszechna Energia, Ki spływa poprzez lewą rękę i uwalnia się (wylewa) poprzez prawą rękę. Lewa ręka (dłoń) przyjmuje świetlistą energię niebios (Ten Ki) jak antena, zaś prawa rozdaje ja do wszystkich potrzebujących.

Przenieś lewą dłoń na lewe udo, tak, że obie spoczną na kolanach wnętrzem ku górze. Odczuwaj Energię Powszechnej, Kosmicznej Miłości (Senju Kannon). Doświadczaj tego przez dłuższą chwilę, najlepiej przez kilka minut.

Połóż prawą rękę na sercu fizycznym, nad lewą piersią (sutkiem). Rozważaj, powiedz ku swej wyższej Jaźni (Rei) jakąś dobrą, leczniczą, pozytywną myśl, afirmację. Intensywnie energizuj tę myśl przesyłając Ki prawą dłonią przez serce do wyższej jaźni. Jest to inna wersja praktyki typu Nentastu-Ho.

Na zakończenie złącz dłonie w Gassho przed swoim sercem, przed grasicą i wzmagaj Ogień Rei Ki.

Praktyka ta doskonale przygotowuje adepta do rozpoczęcia studiów na poziomie Okuden otwierając i pobudzając kanał percepcji Niebiańskiej Ki, Ten Ki, która zawsze wchodzi lewą stroną, przez lewą dłoń, a wypływa prawą dłonią, przez prawą dłoń. Wstępując na poziom Okuden musimy się uwrażliwić na energię Niebiańskiej Ki, która spływa na nas przepływając od strony lewej do prawej (jest to kierunek przepływu od przeszłości do przyszłości i pomaga lepiej przepływać przez sytuacje życia).


Rytuał Grupowego Uzdrawiania (Shuyo-Ho)


Adeptom poziomu Shoden musimy uzmysłowić, iż bardzo ważną dla nich praktyką jest jak najczęstsza transmisja grupowego przesyłania Rei Ki na odległość znana jako metoda Shuyo-Ho. Shu oznacza dłoń, rękę, Yo oznacza dawanie, udzielanie i uświadamianie, a Ho to metoda, sposób. Dlatego adepci poziomu Shoden powinni się jak najczęściej zbierać w grupie, w kilka osób i przesyłać Rei Ki osobom chorym, potrzebującym i cierpiącym, a także wszystkim inicjowanym dla ich uzdrowienia i wsparcia. W Japonii adepci Shoden uczestniczą raz w tygodniu w spotkaniu grupowym prowadzonym przez Nauczyciela lub Asystenta (Shinan Kaku), a oprócz tego jeszcze spotykają się w gronie przyjaciół, kilku osób i transmitują energię dla wszystkich potrzebujących, inicjowanych oraz dla konkretnych chorych. Gdy ktoś jest ciężko chory w szpitalu, zbierają się spontanicznie przez kilka dni z rzędu dla grupowej transmisji energii celem uzdrowienia chorego. Jest to bardzo ważna praktyka osób które osiągnęły poziom Shoden czyli tak zwany w zachodnim Rei Ki Pierwszy Stopień.

Usiądź w Seiza i siedź jak skała. Przymknij oczy i oddychaj powoli acz naturalnie. Złóż dłonie w Gassho i utrzymuj je w tej pozycji napierając lekko jedną dłonią na drugą, aż się obudzi ciepło, ogień w sercu.

Unieś dłonie w górę jak najwyżej i odczuwaj wibracje światła w całym ciele. Trzymaj tak chociaż przez 10 oddechów, a najlepiej kilka lub kilkanaście minut. Odczuwaj jak Ki gromadzi się w Tanden. Następnie opuść dłonie tak, że położysz je na piersi (grasicy), tak, że są tuż nad poziomem serca (linii sutek). Wnętrza dłoni są skierowane na zewnątrz, do przodu (do środka kręgu praktykujących osób).

W tej pozycji, gdy wdychasz wyobraź sobie, że Rei Ki biegnie z góry do twego Tanden i gromadzi się w tym zbiorniku. Kiedy wydychasz, energia Ki z Tanden porusza się do dłoni i uwalnia z nich gwałtownie na zewnątrz (Ki Wo Dasu to uwolnienie Ki z dłoni, tak że biegnie do osoby o której myślimy). Wysyłaj świadomie Ki do osoby, której imię i nazwisko zostało wspomniane lub której zdjęcie było w kręgu oglądane. Wykonuj to przez kilkanaście minut.

Na koniec złóż dłonie w Gassho i ustabilizuj Ogień Rei Ki. Potem strzepnij dłonie kilka razy.


Bogini Amaterasu


Osobom bardziej zainteresowanym duchowym rozwojem możemy polecić słoneczną medytację światła bardzo popularną wśród japończyków i często praktykowaną przez Usui Sensei. Jest to prosta inwokacja Boskiego Jaśniejącego Wielkiego Ducha lub jak kto woli Duszy Słońca w jej żeńskiej postaci. W mistyce japońskiej istnieje takie wyobrażenie, że dusza słońca jest piękną i urodziwą, młodą kobietą o prezencji niebiańskiej bogini jaśniejącą nieskończonym blaskiem czyli istotą o nieskończonej jaśniejącej aurze. Recytuje się jakiś czas inwokację:

A-ma-te-ra-su-ou-ou-mi-ka-mi! (np. 108x lub 1008x)

Jakiś czas po recytacji poświęcamy na intensywną medytacyjną kąpiel w blasku deszczu słonecznego światła, tak, żeby promienie słonecznego blasku głęboko nas przeniknęły, co przynosi odprężenie i pogodę ducha. Dźwięk sylaby A oznacza nieskończoność, nieskończonego ducha wszechrzeczy. Dźwięk sylaby Ma wygania negatywne energie i przepędza złe duchy. Dźwięk sylaby Su oznacza ustanawianie harmonii i zgody na całym świecie. Sylaba Mi oznacza istotę, esencję lub przyczynę wszystkich zjawisk i zdarzeń. Nie jest to praktyka obowiązkowa w systemie Usui Rei Ki, a jedynie opcjonalna możliwość praktyki dla zainteresowanych głębszym rozwojem duchowym. Sylabiczna, śpiewna recytacja to zwyczajowy sposób praktyki tej uduchawiającej frazy. Praktyka ta dobrze przygotowuje do poziomu Okuden, gdyż otwiera kanały przepływu Niebiańskiej Ki (Ten Ki).

Opracowanie na podstawie wykładu Yichihara Imoto Sensei oraz nauk naszej Mistrzyni Kimiko Koyama Sensei.


TRZY OBIEGI, KANAŁY ENERGII WEWNĘTRZNEJ!


I. Cykl Odżywczy, Twórczy, Budujący, Wspierający Życie i Zdrowie:

Żywioły, Barwy i Smoki (Rju): Drzewo - Ogień - Ziemia - Złoto (Metal) - Woda.

1. Zarządcy (Shujin) In (Pasiw):
Wątroba - Serce - Trzustka (Śledziona) - Płuca - Nerki - Potrójny Ogrzewacz (P.O.).

2. Zarządcy (Shujin) Yo (Aktiv):
Woreczek Żółciowy - Jelito Cienkie - Żołądek - Jelito Grube - Pęcherz Moczowy - Osierdzie (Krążenie-Seks czyli Łono).


II. Cykl Kontrolny, Niszczący, Destruktor Choroby:

Żywioły, Barwy i Smoki (Rju): Drzewo - Ziemia - Woda - Ogień - Złoto (Metal).

1. Zarządcy (Shujin) In (Pasiw):
Wątroba - Trzustka (Śledziona) - Nerki - Serce - Płuca - Potrójny Ogrzewacz (P.O.).

2. Zarządcy Shujin Yo (Aktiv):
Woreczek Żółciowy - Żołądek - Pęcherz moczowy - Jelito cienkie - Jelito grube - Osierdzie (Krążenie/Seks czyli Łono).


III. Cykl Zachowawczy, Podtrzymujący:

Żywioły, Barwy i Smoki (Rju): Drzewo - Złoto (Metal) - Ogień - Woda -Ziemia

1. Zarządcy (Shujin) In (Pasiw):
Wątroba - Płuca - Serce - Nerki - Trzustka (Śledziona) - Potrójny Ogrzewacz (P.O.).

2. Zarządcy Shujin Yo (Aktiv):
Worek Żółciowy - Jelito Grube (Okrężnica) - Jelito Cienkie - Pęcherz Moczowy - Żołądek - Osierdzie (Krążenie - Seks).


IV. Wielki Obieg Cyklu Rozprzestrzeniania (Cykl Męża i Żony):

Trzy Obiegi stanowią trzy oddzielne kanały energetyczne (Mo) w naszym organizmie. Oprócz nich mamy jeszcze jeden, rzadko używany Wielki Obieg Diagnostyczny, szczególnie dobry do diagnozy. Wielki Obieg składa się z 24 obszarów poprzez które płynie energia Ki (Qi), a w szczególności są Zarządcy Shujin w następującej kolejności: Serce, jelito cienkie, pęcherz moczowy, nerki, osierdzie (grasica), potrójny ogrzewacz, woreczek żółciowy, wątroba, płuca, jelito grube, żołądek, śledziona itd. Przejście energii z jednego Zarządcy do drugiego następuje poprzez klatkę piersiową, dłoń, głowę lub stopę. Mamy zatem wszechstronny obraz połączeń energetycznych w ciele, także diagnostyczny obraz powstawania i rozprzestrzeniania się chorób i dolegliwości. Ogień, Woda, (Ogień II), Drzewo, Złoto i Ziemia to kolejność obiegu elementów w tym cyklu czyli praca poruszania Smoków (Rju). Obieg ten jest używany w metodzie Ketsueki Kokan Ho.

Klatka piersiowa - fizyczne serce - palce i opuszki dłoni - jelito cienkie - Głowa - pęcherz moczowy - palce i opuszki stóp - NERKI - Klatka piersiowa - władca serca (grasica) - palce i opuszki dłoni - potrójny ogrzewacz (pępek) - Głowa - woreczek żółciowy - palce i opuszki stóp - WĄTROBA - Klatka piersiowa - płuca - palce i opuszki dłoni - jelito grube - Głowa - żołądek - palce i opuszki stóp - ŚLEDZIONA (trzustka) - Klatka piersiowa!

 
W celu zgłębiania praktyk i ćwiczeń japońskiego systemu uzdrawiania 
zapraszamy na warsztaty i kursy Reiki.



© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: usui-reiki-gakkai.blogspot.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz