środa, 23 listopada 2016

Usui Reiki - znaczenie Rei Ki i Gakkai

Znaczenie Rei, Ki i Gakkai 



Znak 霊 odczytywany po japońsku jako "Rei", "Ryō" czy "Ryau" oraz "Tama" czy "Sudama", pisany jako początek pojęcia Reikan czy Reiki, ma trzy zasadnicze warstwy znaczeniowe w języku japońskim, a także w chińskim, gdzie odczytywany jest jako Ling. Pierwsze znaczenie to "świat duchowy" lub "świat niebiański", także "świat dusz". Druga warstwa znaczeniowa to "duch" oraz "dusz", bodaj najczęściej używana. Trzecia warstwa znaczeniowa Rei to przymiotnikowe "cudowny", "misteryjny". Rei składa się z dwóch części, górnej 雨 po japońsku odczytywanej jako "U" lub "Ame", a oznaczającej "deszcz" oraz "spadanie z nieba", a w przenośniach przyjaciela lub nauki, instrukcje. W ten sposób Rei jest przyjacielem udzielającym spływu nauk i instrukcji niczym chmura dająca ożywczy deszcz. Dolna część japońskiego znaku Rei (chiń. Ling) w chińskiej postaci 巫 pisana także jako 亚, w Japonii odczytywana jako Mu, Bu, Fu lub Miko, Kannagi, oznacza szamana, cudotwórcę, czarodzieja, czarownika, maga, a po chińsku odczytywana jest jako Wū. Kanji z tym znakiem jako częścią odnoszą się zwykle jakoś do spraw duchowych, szamańskich, czarodziejskich, sił nadprzyrodzonych, zjawisk magicznych, wybitnych i niepowtarzalnych umiejętności etc. Mamy zatem piękny misteryjny opis szamana cudotwórcy czy jak kto woli maga czarodzieja, od którego płynie boski deszcz wiedzy, a z którym trzeba się zaprzyjaźnić tak, aby był naszym przyjacielem, zarówno ów deszcz jak i szaman, mistrz uzdrowiciel. Jest to instrukcja jak pracować z duszami czy duchami magicznymi czy szamańskimi o naturze niebiańskiej czy boskiej.

Znak 氣 czytany jako Ki, Ke czasem Iki, oznacza powietrze, pogodę, oddech, zapach, energię czy siłę witalną, energię życia, jako czasownik tłumaczy się jako "oddychać'. Nie ma wątpliwości, że wszelka praktyka z Ki związana jest z powietrzem i oddychaniem oraz rozwojem sił witalnych. W uproszczonej formie znak zapisywany jest jako 気 zachowuje znaczenia związane z atmosferą, pogodą i oddychaniem. Górna część w postaci 气 także czytana jako Ki, Ke lub Iki oznacza ducha lub powietrze sugerując, że Ki 氣 czerpie się z ducha lub z powietrza lub jednocześnie z ducha i powietrza. Schowany w dolnej części znak 木 odczytywany jako moku, boku lub także jako Ki, Ke, Ko, Moto oznacza drzewo, krzewy lub drewno. Oznacza, że Ki 氣 z nieba lub powietrza gromadzą drzewa oraz drewno, wskazuje na drzewa jako źródło energii witalnej z ducha oraz powietrza. Cały znak 米 czytany jako Mai, Bei, Kone lub Yone oznacza ryż, nasiona, ziarno, a także w odczytaniu jako Yone daje wiek 88 lat. Niebo lub atmosfera dobra dla wzrostu nasion ryżu, zboża, to energia życiowa Ki 氣 witalna siła gromadzona także przez drzewo, stąd stare drzewa w Japonii obwiązane są białym sznurem, jako drzewa mocy, drzewa niebios i wielkiej energii życiowej. Oddychamy wśród drzew czerpiąc Ki. 

Gakkai 學會 to stare chińskie znaki, a Gakkai pisane jako 学会 to nowe uproszczone znaki, jednakże znaczenie od Gaku i Kai daje wyraźny sygnał, że Gakkai to "uczenie przez spotkanie", "spotkanie dla nauki", "nauczanie-spotkanie", "wiedzy spotkanie", naukowe spotkanie". Gaku czytane także mana(bu) to uczenie się, wiedza, nauka, a Kai czytane także jako E oraz A(U) to spotkanie, spotykanie, czasownikowo „spotkać się”. Sama idea GAKKAI wyklucza stanowczo uczenie się Reiki Ryoho w sposób inny niż na wspólnym spotkaniu z wiedzą w postaci nauczyciela Reiki czyli Reiki Sensei. Wszelkie pomysły jak korespondencyjny kurs Reiki, inicjowanie w Reiki na odległość są z zasady wykluczone i pozbawione mocy nauczenia czy przekazania komuś wiedzy i praktyki REIKI. Gaku 学 w dolnej części zawiera znak Shi 子oznaczający dziecko, które jest pod bezpośrednią opieką rodzica. Gaku symbolizuje uczenie dzieci poprzez przykład, poprzez bezpośrednią obecność, edukowanie poprzez spotkanie, uczenie na zgromadzeniu, uczenie w klasie. Sama nazwa wyraziście determinuje sposób uczenia i nauczania wymagający obecności na spotkaniach Koła Reiki Ryoho. 

Stary chiński znak Gaku 學 implikuje bycie w obecności kogoś kto jest starszy i bardziej doświadczony, a reprezentuje sobą obecność niebios oraz spływ duchowej mocy z góry. Gaku w tym zapisie wyraża także konieczność uczęszczania na zajęcia do szkoły celem uczenia się przez obecność i działania nauczyciela, poprzez gesty czy ręczne uczenie, gdzie nauczyciel pokazuje, tłumaczy i sprawdza poprawność wykonania tego, co uczeń jest uczony. Gaku oznacza także uczenie teorii, doktryny, wiedzy naukowej, wielu gałęzi wiedzy oraz naukę poprzez naśladowanie, mimikę, zrozumienie, uświadomienie czy ogarnięcie. Obecne w obu wersjach znaku gaku kanji 冖 odczytywane jako Myaku, Beki, Oou ma znaczenie przykrywania lub nakładania czegoś na koronę lub samej korony, w tym kopuły głowy. Kojarzy się z przychodzeniem do króla posiadającego koronę, koronowaniem, przykrywaniem głowy w celu błogosławieństwa, z nakładaniem rąk na głowę. W Usui Reiki Ryoho Gakkai jest to nauka której istotną częścią jest nakładanie rąk na głowę celem przekazania błogosławieństwa (Reiju) w trakcie każdej jednej lekcji. 

Stary chiński z pochodzenia symbol Kai 會 to piękny ideogram pokazujący na wstępie jak powinna wyglądać szkoła wiodąca do zrozumienia i oświecenia, ile ma klas uczniów, ile poziomów wiedzy, acz sam znak pokazuje spotkanie, dołączenie, przyłączenie, spotykanie, zrozumienie, zgromadzanie i bycie razem. Wyraziście podkreśla konieczny wysoki poziom zjednoczenia, unifikacji uczniów czy studentów, wskazuje na tworzenie grupy silnie zjednoczonej jako podstawy do uczenia się i praktykowania Reiki. Kai to także podkreślenie szansy do nauki jaka zostaje dana z góry przez niebiosa oraz dopasowanie się, dostrojenie się do Reiki i Grupy Reiki. Kai to emfaza ta spotykanie, zgromadzanie się razem, przebywanie razem w celu uczenia się i ogarniania Reiki. 

Symbole Gaku oraz Kai, podobnie jak Rei oraz Ki doskonale wpisują się w ezoteryczne i mistyczne japońskie tradycje, gdzie uczeń przychodzi do szamana czy mistrza nauczyć się lekcji i otrzymać błogosławieństwo (przekazu ReiKi) poprzez położenie dłoni na koronie głowy lub w podobnych ceremonialnych celach. Jeśli chcesz się rzeczywiście uczyć Reiki Ryoho, musisz przyjść uczyć się i praktykować do nauczyciela szkoły Reiki, nie ma innej możliwości.

(C) Porando Usui Reiki Ryoho Gakkai – Polskie Stowarzyszenie Usui Reiki Ryoho

Telefon: +48 518 300 138 email: usuireikigakkai@gmail.com

Zapraszamy także na warsztaty, gdzie można nauczyć się metody ReiKi


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: usui-reiki-gakkai.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz